Лондон е платил £ 1 млрд. за спиране на ветропаркове

ЕС и Свят 16.01.2025 17:58 Снимка: ДНЕС+

Лондон е платил £ 1 млрд. за спиране на ветропаркове

Електрическата мрежа не смогва на бума на "зеления" ток.

Трудностите при управлението на електрическата мрежа са принудили правителството на Обединеното кралство да похарчи 1 милиард паунда (1,21 млрд. евро) за намаляване на производството на ток от вятъра през 2024 г.  

Мрежата просто не може поеме нарастващото производство на енергия от възобновяеми източници. И се налага на ветрените генератори да се плаща, за да спрат работа, което в крайна сметка натежава в сметките на потребителите.

Великобритания е увеличила офшорните си вятърни електроцентрали с 50% през последните пет години и се очаква да ги удвои през следващите пет, показват данните на BloombergNEF. Но елмрежата не се развива с такива темпове и операторът й плаща все повече компенсации на ветропаркове, особено в Шотландия, за не произвеждат ток. Това са т.нар. разходи за претоварване. 
По време на големи бури, като например бурята „Бен“ наскоро, Обединеното кралство изключва някои от най-новите и най-големите си вятърни паркове, включително шотландския проект Seagreen, струващ 3 млрд. паунда.

Плановете за изграждане на нови перки край шотландското крайбрежие може да влошат още повече нещата. 
В Обединеното кралство производителите сключват сделки за бъдещото си производство, без да се отчитат предизвикателствата (изненадите) в предлагането и търсенето в реално време. За да предотвратят прекъсвания на тока, мрежовите оператори трябва да плащат на някои централи да спрат да генерират електричество, като същевременно задействат други централи, като по този начин осигуряват стабилно електрозахранване - например спиране на отдалечен вятърен парк и стартиране на газова централа, разположена по-близо до даден град. 
„Абсурдно е Великобритания да плаща на шотландските вятърни паркове да се изключват, когато е ветровито, заради "излишък". Заради остарелите правила на нашата енергийна система огромни количества евтина зелена енергия отиват буквално на вятъра“, коментира Клем Коутън от Octopus Energy Group, цитиран от Bloomberg.

Според Националния енергиен системен оператор ще бъдат необходими годишни инвестиции в мрежовата инфраструктура от приблизително 40 млрд. паунда за постигане на целите на правителството за нулеви нетни емисии до 2030 г. Трансформацията на мрежата на Обединеното кралство ще бъде продължителна и скъпа. Докато правителството изгражда европейски междусистемни връзки, за да осигури внос на електричество в периодите на безветрие, британските потребители са изправени пред нарастващи цени на енергията. При ограничено европейско снабдяване вносът ще бъде скъп. Което означава растящи разходи за управление на мрежата и за „претоварване“.

CHF CHF 1 2.082
GBP GBP 1 2.31973
RON RON 10 3.93195
TRY TRY 100 5.35144
USD USD 1 1.89886