
ЕС и Свят 20.11.2021 14:09 Снимка: ДНЕС+
Литва продължава да търси подкрепа от ЕС в спора с Китай за Тайван
Литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис каза в събота, че Литва се нуждае от повече подкрепа от ЕС, за да устои на натиска от Пекин за по-близки отношения с Тайван, съобщава "Ройтерс" и литовски медии.
В момента Вилнюс е домакин на форум "Бъдещето на демокрацията", на който външният министър заяви, че "едва ли си струва да се споменава, че нашето единство пред заплахата за демокрацията е изключително важно".
"Нека бъдем честни и реалисти: нашата общност от демократични ценности напоследък губи почва от авторитаризъм", добави той. Според него опасност е не само поведението на авторитарните държави, но и в някои случаи процъфтяването на популизма и корупцията в демократичните държави.
Според министъра е важно да се разбере как най-добре да се гарантира и засили вътрешната устойчивост на обществата, както и на политически и бизнес елити срещу наративи и хибридни атаки от авторитарни режими и как да се научат гражданите да разпознават дезинформацията и фалшивите Новини.
"Неразделна част от такава устойчивост трябва да бъде силният ангажимент към борбата срещу популизма и корупцията. Според мен нищо не подкопава ефективността и доверието в демократичните институции като последните", каза Ландсбергис.
Предвидено е форумът да изготви политически документ, който да изложи политическата визия на участниците и да предостави конкретни препоръки за укрепване на демокрацията - насоки за бъдещето на демокрацията, насърчаване на сътрудничеството в демократичния свят и съпротива срещу авторитарните тенденции.
Форумът във Вилнюс е вид подготовка за срещата на върха за демокрацията на 9-10 декември, инициирана от президента на САЩ Джо Байдън.
Забележките идват, след като балтийската страна подписа сделка за експортен кредит на стойност 600 милиона долара с Експортно-импортната банка на Съединените щати, разглеждана като форма на американска подкрепа за нарастващата подкрепа на Литва за Тайван.
Китай поиска през август балтийската държава да оттегли посланика си в Пекин и заяви, че ще оттегли китайския пратеник във Вилнюс, след като Тайван обяви, че офисът му ще се нарича Тайванско представителство в Литва.
Други тайвански офиси в Европа и Съединените щати използват името на столицата Тайпе, като избягват споменаването на самия остров, който Китай претендира за своя собствена територия.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън разговаря с литовския външен министър Габриелиус Ландсбергис през август и се договори за "двустранни координирани действия", за да помогне на страната да устои на натиска от Китай.
"Смятаме, че икономическите връзки с демократичните държави са по-стабилни и трайни, те се основават на върховенството на закона, така че отговарят по-добре на литовските интереси", каза по-рано Ландсбергис пред репортери във Вилнюс.
Литва заяви по-рано тази година, че повече няма да участва в ръководена от Пекин търговска група със страните от Централна Европа./news.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 09:33 Яхтата на Роналдо предизвика хаос в гръцко пристанище – капитанът е арестуван
- 09:24 Двама души в неизвестност след наводнения в Каталуния
- 09:12 Краткотрайни ремонти на АМ „Струма“ между 58-ми и 78-ми км на 14 и 15 юли
- 09:01 Гранична полиция с нова информация за трафика по границите – проблеми на няколко пункта
- 08:51 Доклад разкри системните недостатъци на гръцките болници
- 08:38 До 37 градуса днес – идеален ден за море или планина
- 19:33 Дмитрий Тренин: Войната със Запада няма да приключи с Украйна
- 19:22 Психеделията "Апокалипсис сега": Сагата на най-дивото снимане в историята на киното