ЕС и Свят 28.10.2025 15:23 Снимка: ДНЕС+
Руският пътнически самолет MC-21 извърши тестов полет, изцяло без вносни части
Русия прави още една крачка в усилията си да постигне независимост от западните производители в производството на самолети. Във вторник втори прототип на пътнически самолет за средни разстояния MC-21, изработен изцяло от руски компоненти, излетя за тестов полет, съобщи руското министерство на промишлеността, цитирано от n-tv и "Фокус".
Полетът е започнал от самолетостроителния завод в Иркутск. При него са били тествани новопроизведените в Русия бордови системи и турбовентилаторни двигатели РД-14. Според Русия, MC-21 с около 175 места ще замести в бъдеще самолетите на западните производители Airbus и Boeing.
Руската самолетна индустрия обаче се сблъсква с препятствия. Поради западните санкции и високите лихви до август беше доставен само един от 15-те самолета, планирани за тази година.
Според вътрешен източник първата версия, изработена изцяло от руски компоненти, е по-тежка, има ограничен обхват и по-висока консумация на гориво, което кара авиокомпаниите да се колебаят. Сроковете за доставка са отлагани многократно.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон