Лейбъристите и премиерът Киър Стармър потъват безвъзвратно заради корупция и лицемерие

ЕС и Свят 04.10.2024 12:59 Снимка: ДНЕС+

Лейбъристите и премиерът Киър Стармър потъват безвъзвратно заради корупция и лицемерие

По-малко от три месеца след изборния триумф на британските лейбъристи и нанасянето на техния лидер Киър Страмър в правителствената резиденция на „Даунинг Стрийт 10“ в Лондон, кабинетът е въвлечен в криза, която може да го свали от власт. Това твърди в новия си брой авторитетното сп. „Икономист“, което постави министър-председателя на корицата си, затънал до чатала в нещо като кална вода и жигосан с въвеждащото многозначително заглавие: „Усещане за потъване“, пише "Труд".

В пространна статия изданието прави на пух и прах както премиера, така и неговите министри, обвинявайки ги в корупция и липса на каквато и да било визия за развитието на страната. И без да се церемонят, анализаторите на „Икономист“ оприличават правителствения екип на терминално, неизличимо болен, на когото за съжаление не му остават много дни.

Повод за унищожителната критика на списанието е сензационното напускане на Лейбъристката партия в края на миналата седмица на депутатката от нейните редици - 53-годишната борбена активистка Роузи Дъфийлд. Тя обясни защо се е стигнало до това най-бързо след изборна победа партийно дизертьорство в политическата история на страната с язвително отворено писмо до Стармър, разгласено от лондонски медии.

„Злоупотребите, непотизмът и очевидната алчност са непропорционални, Срамувам се от това, което вие и вашето обкръжение направихте, за да навредите и унижите нашата партия“, пише Роузи на доскорошния си водач.

След това депутатката припомня развихрилия се скандал с подаръците и услугите, получени през последните месеци, без да бъдат официално обявени от министър-председателя и неговите най-важни министри - история, която доминира от доста време политическите дискусии в Лондон. Но Роузи Дъфийлд отива по-далеч, тъй като по-нататък в писмото изразява остро недоволство и от „жестоките политики“ на правителството най-вече в социалната сфера.

По-специално става дума за решенията на кабинета да намали субсидиите за отопление на пенсионерите, да запази въведеното от консерваторите ограничение социалните помощи за семействата да се дават само за две деца и др. „Избори - пише „политическата дезертьорка“ - които свидетелстват за възмутително лицемерие и които водят до заключението, че вие, Стармър, не заслужавате титлата лейбъристки министър-председател“.

А медиите в Лондон обвиняват цялото лейбъристко ръководство във воденето на „сладък живот“ благодарение на прибраните под най-различна форма подаръци за над 750 000 евро срещу различни услуги. И „Икономист“ подчертава, че случаят предизвиква обяснимо силно възмущение в обществото, просто защото Лейбъристката партия дойде на власт, заклеймявайки ширещата се корупция сред предшествалата я във властта Консервативна партия и с обещания „да морализират политическия живот“.

Изглежда обаче се е случило обратното, тъй като през последните седмици Стармър и неговите министри са били принудени да играят в защита пред пороя от разобличаващи ги обвинения и разкрития. И естествено безмилостните социологически проучвания вече показват, че от деня на изборите популярността на премиера е спаднала с 50 пункта и сега той е още по-нехаресван от неговия предшественикя Риши Сунак.

А рейтингът на Лейбъристите като партия се е снишил под 30%, като в момента те са само с 5 пункта пред консерваторите, а малко преди изборите през юли бяха почти два пъти по-напред.

За „Икономист“ обаче основната причина за сгромолясването на доверието в Лейбъристката партия на Стармър е липсата на неин реален политически проект за развитие на Великобритания. Премиерът и компания били неспособни да посочат благоприятна за страната посока, за разлика от това, което Маргарет Тачър или Тони Блеър били направили преди време.

И поради тази причина, според „Икономист“, нараства влиянието на популистката десница на Найджъл Фараж, която на отминалия вот спечели 14% от гласовете, а вече се радва на близо 20% популярност.

Още по темата

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844