
ЕС и Свят 17.07.2025 15:31 Снимка: ДНЕС+
Корпоративен данък, акцизи и такси - откъде ще дойдат парите за новия бюджет на ЕС
Европейската комисия представи вчера рекорден проектобюджет за периода 2028-2034 г. в размер на почти 2 трилиона евро. Вноските на държавите членки се запазват, но за да бъдат покрити нарасналите разходи - особено свързани със сигурността, зелената трансформация и възстановяването след пандемията - Брюксел залага на пет нови източника на приходи. Те трябва да осигурят около 58,5 милиарда евро годишно в бюджета на Европейския съюз.
Според Европейската комисия, средствата са нужни не само за финансиране на нови политики, но и за изплащане на общия дълг на ЕС, натрупан заради Фонда за възстановяване от COVID-19. Въпреки икономическия натиск върху страните членки, Комисията настоява, че е необходимо да се намерят стабилни и предвидими източници на финансиране на европейско ниво.
Кои са новите източници на приходи?
1. Корпоративен данък за големи компании
Всички компании - както европейски, така и чуждестранни - които имат нетен годишен оборот над 100 милиона евро в ЕС, ще плащат фиксиран годишен данък. Изключения ще се правят за правителствени и международни организации, както и за НПО. Очакваният приход е 6,8 млрд. евро годишно.
2. Такса върху непреработени пластмасови опаковки
За всяко килограм пластмаса, която не е рециклирана, ще се плаща такса. Ставката ще се актуализира ежегодно спрямо инфлацията. Очакваните приходи са 15 млрд. евро годишно.
3. Нови акцизи върху тютюневи изделия
Комисията планира значително по-високи ставки за традиционните цигари и нарязания тютюн, както и въвеждане на минимални данъци върху електронни цигари и нагряван тютюн. Това ще донесе около 11,2 млрд. евро годишно. Очаква се цената на кутия цигари да се увеличи с между 1 и 2 евро в различните страни от ЕС.
4. Пренасочване на приходи от въглеродни квоти (ETS)
Част от приходите от продажбата на въглеродни емисии, които в момента постъпват в националните бюджети, ще бъдат пренасочени към ЕС. Очакваният приход е 9,6 млрд. евро годишно.
5. Приходи от въглероден граничен данък
Вносните стоки от страни с по-слаби екологични регулации ще бъдат облагани с нов "въглероден граничен данък". Част от тези средства също ще влязат в бюджета на ЕС - приблизително 1,4 млрд. евро годишно.
В момента електрическите отпадъци, големите компании и тютюневите изделия като цигари и пури в момента се облагат с данъци от отделните държави, които запазват приходите за себе си.
Новите приходи ще подкрепят ключови приоритети като Зеления преход и климатични проекти; укрепване на отбраната и общата сигурност; Повишаване на индустриалната конкурентоспособност; Подпомагане на Украйна по пътя ѝ към ЕС - с предложени 100 млрд. евро за следващите 7 години; Изплащане на задълженията по общия дълг, натрупан с фонда NextGenerationEU.
Предложението на ЕК е само началото на дълги преговори. Бюджетът трябва да бъде одобрен единодушно от всички 27 държави членки и от Европейския парламент. Очаква се сблъсък между богати нетни платци и по-бедни държави - получатели на средства, както и напрежение между традиционни сектори като земеделието и новите приоритети, свързани с иновации и отбрана. Германия, най-голямата икономика в съюза вече излезе с реакция, че отхвърля разчетите на Брюксел.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09718 |
![]() |
1 | 2.25873 |
![]() |
10 | 3.85537 |
![]() |
100 | 4.18744 |
![]() |
1 | 1.68577 |
Последни новини
- 19:30 "Къртицата" достигна новата метростанция до София Тех Парк
- 19:21 Нетаняху забрани на сирийската армия да се движи между Дамаск и границата с Израел
- 19:12 Meta и акционери се споразумяха по дело за милиарди след скандала Cambridge Analytica
- 19:04 Великобритания и Германия подписаха нов договор за приятелство с отбранителна клауза
- 19:01 Станислав Станев: Посланикът на Германия е нарушила базови дипломатически правила
- 18:56 ИСУЛ отрича да е отказвала преглед на бездомник
- 18:51 Германската посланичка събирала впечатления при протеста вчера
- 18:48 Черният леопард отново е засечен край Шумен – нов сигнал и призив за повишено внимание