Кога ще бъде обявен "таванът" на цените на руския петрол

ЕС и Свят 21.11.2022 14:11 Снимка: ДНЕС+

Кога ще бъде обявен "таванът" на цените на руския петрол

Очаква се страните от "Голямата седморка" (Г-7) да обявят на какво ниво ще бъде определен "таванът" за цените на руския петрол, който страната продава на международните пазари, още тази седмица - на 23 ноември. Това съобщи Bloomberg, позовавайки се на свои източници.

Идеята за "таван" на цените на "черното" злато беше предложена от Съединените щати с подкрепата на Г-7. Но повечето от най-големите потребители на петрол в света, включително Китай и Индия, не се съгласиха с това предложение.

Що се отнася до Европа, от 5 декември влиза в сила ембарго за вноса на руски петрол, като специално за България прилагането се отлага с две години.

Цeнaтa нa пeтpoлa мoжe дa ce пoвиши дo 125 дoлapa зa бapeл, тъй ĸaтo peaĸциятa нa Pycия нa пocтaвянeтo нa "тaвaн" нa цeнитe зaплaшвa дoпълнитeлнo дa нaмaли дocтaвĸитe зa cвeтoвния пaзap. За това в средата на октомври предупреди Дoминиĸ Шнaйдep, вoдeщ cтpaтeг пo cypoвиннитe cтoĸи във финaнcoвaтa ĸoмпaния UВЅ Glоbаl Wеаlth Маnаgеmеnt./money.bg

CHF CHF 1 2.09898
GBP GBP 1 2.23268
RON RON 10 3.8428
TRY TRY 100 3.90089
USD USD 1 1.66994