ЕС и Свят 11.06.2026 13:11 Снимка: ДНЕС+
Скъпият петрол се превръща в златна мина за Русия
Скачащите цени на петрола обогатяват Русия, дори и при наложените от Запада санкции. Високите цени на суровия петрол стимулират износа на Русия, държавните приходи и притока на парични средства. Пострадалата от санкции Русия печели повече пари от високите цени на петрола, но това не означава, че икономиката ѝ е на път да се изстреля, според Goldman Sachs.
Международните фючърси на суровия петрол тип Брент се търгуваха около 92 долара за барел късно във вторник — с около 30% по-високо от началото на войната в Иран. Това е благодат за Русия, третият по големина производител и износител на петрол в света след САЩ и Саудитска Арабия, пише Business Insider.
За разлика от много други износители на петрол, Русия не разчита на Ормузкия проток за превоза на петрол. Това превърна енергийния гигант в един от малкото бенефициенти на неотдавнашното сътресение на световните петролни пазари.
Проблемът е, че икономиката на Русия има малко място за разрастване, което ограничава до каква степен неочакваните приходи от петрола могат да се превърнат в по-бърз растеж, каза Клеменс Графе, икономист в Goldman Sachs.
Goldman Sachs изчислява, че излишъкът по текущата сметка на Русия – широк показател за търговските и доходните потоци с останалата част от света – ще се удвои почти до 3,2% от БВП през 2026 г. от 1,7% през 2025 г.
Рязкото покачване на цените на петрола, предизвикано от войната в Иран, увеличи приходите на Русия от петрол.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:28 Росен Карадимов: Факт е надценка от 100%, но тя се формира от още по-лош факт
- 14:21 Пожар избухна на петролен танкер край бреговете на Оман
- 14:13 Абровски за натиска от вериги над производители: Без доказателства това е политическо говорене
- 14:05 Николай Найденов: Документите за екстрадицията на Стоян Мавродиев са в посолството ни в Белград
- 13:57 Психологът Христо Монов: Държавата ни е много болна, лечението е в бързите мерки
- 13:49 Антон Кутев: Войната в Украйна можеше да бъде избегната, ако европейската дипломация работеше
- 13:41 Мъжът, загубил животните си край Калофер:Мъка е. Градих това стадо от дете, а мълнията го взе за миг
- 13:34 КЗП отчита, че продължава да нараства необоснованото увеличаване на цени