
ЕС и Свят 19.02.2024 13:06 Снимка: АР/БТА
Китай предложи сътрудничество в сигурността на Унгария
Китай предложи да подкрепи дългогодишния си стратегически партньор Унгария по въпросите на обществената сигурност, надхвърляйки търговските и инвестиционните отношения, по време на среща с премиера Виктор Орбан, предава Ройтерс.
Китай се надява да задълбочи връзките в областта на правоприлагането и сигурността с Унгария, докато двете страни отбелязват 75-ата си годишнина от дипломатическите си отношения, е казал министърът на обществената сигурност Ван Сяохон пред Орбан миналата седмица, съобщи китайската официална информационна агенция Синхуа.
По време на посещение в Будапеща Ван Сяохон е казал, че се надява подобни усилия да бъдат "нов акцент в двустранните отношения" в области като борбата с тероризма и транснационалните престъпления.
Те също така ще включват изграждане на капацитет за сигурност и правоприлагане в рамките на инициативата на президента Си Дзинпин "Един пояс, един път", която има за цел да свърже Китай със света чрез търговски и инфраструктурни връзки.
Китайският вътрешен министър също се е срещнал с министъра на вътрешните работи Шандор Пинтер и е подписал документи за правоприлагане и сътрудничество в областта на сигурността, съобщи Синхуа, но не даде подробности.
Гаранциите за сигурност на Китай идват, когато Унгария, приятелски натроена към Русия, макар и страна от НАТО, работи за намаляване на зависимостта си от западните страни през последното десетилетие при управлението на Орбан, като наскоро устоя на натиска да одобри разширяването на НАТО в Европа.
Унгария е единствената държава от НАТО, която не е ратифицирала молбата на Швеция за присъединяване към блока за сигурност.
Китай беше критичен към НАТО, особено след като блокът заяви миналата година, че Пекин е поставил под съмнение неговите интереси, сигурност и ценности със своите "амбиции и политики на принуда".
Китайските държавни медии нарекоха НАТО "сериозно" предизвикателство за глобалния мир и стабилност.
Пактът за сигурност с Унгария представлява дипломатическа победа за Китай в Европейския съюз, тъй като блокът преоценява връзките си с втората по големина икономика в света заради различията за човешките права, търговските дисбаланси и инвазията на Русия в Украйна.
Нарастващият афинитет на централноевропейската страна към Пекин вече вби клин в общия фронт на ЕС.
В няколко случая Унгария се въздържа или се противопостави на позиции на ЕС, критични към Китай по въпроси като правата на човека, и приветства китайските инвестиции въпреки призива на ЕС към членовете да приведат отношенията си с Китай в съответствие с тези на блока.
Унгария е дом на най-голямата логистична и производствена база на Huawei Technologies извън Китай, въпреки предупрежденията на Европейската комисия, че телекомуникационният гигант представлява риск за сигурността на ЕС.
От 2016 г. Huawei си партнира с базираната в Шанхай фирма за изкуствен интелект Yitu Technology, за да работи върху решения за интелигентни градове за подобряване на обществената безопасност и полицията с помощта на изкуствен интелект и наблюдение.
Унгария скоро ще стане домакин на китайския производител на автомобили BYD, който отваря първата си европейска фабрика.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 08:58 Мецола в писмо до Радев: Политиката на разширяване на ЕС остава стратегически приоритет за ЕП
- 08:50 Нападнаха кметицата на Скопие Данела Арсовска - български гражданин
- 08:40 Алкарас се класира за трети пореден път за финала на "Уимбълдън"
- 08:31 Асен Василев: Давам си имунитета, за да бъда разследван. После - ще осъдя г-жа Пламенка
- 00:24 Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста, реши съдът
- 22:04 Хороскоп за събота, 12 юли 2025 г.
- 22:01 Прокуратурата: Асен Василев е „неизвестният депутат“ по делото срещу Благомир Коцев
- 19:36 Кимаковски: 10 хил. украински войници попаднаха в огневи чувал в ДНР