Китай: Победители в търговските войни няма

ЕС и Свят 08.11.2024 11:41 Снимка: ДНЕС+

Китай: Победители в търговските войни няма

Няма победители в тарифните или търговските войни, нито във войните за наука и технологии или индустрия, каза висшият пратеник на Китай в Съединените щати, като победата на Доналд Тръмп на президентските избори повдигна тревоги за нови напрежения с Китай.

Сие Фенг, посланик на Китай в Съединените щати, каза, че различията между двете нации трябва да бъдат движещата сила за обмен и взаимно учене, а не "извинение за отхвърляне и конфронтация", и че успехите на всяка са възможности за другата.

Говорейки на вечеря, организирана от Американско-китайския бизнес съвет в Шанхай в четвъртък, Сие не се обърна директно към изборите в САЩ или Тръмп, който преди това наложи мита върху милиарди долари китайски стоки.

През 2019 г. икономиката на Китай отбеляза ръст от 6,0%, най-слабият от почти 30 години, натоварен от търговската война със САЩ. Оттогава икономиката се охлади допълнително, като правителството си постави за цел скромно разширяване от около 5,0% през 2024 г., поставяйки го в неизгодна позиция, ако има нови търговски търкания, след като Тръмп встъпи в длъжност през януари.

Републиканецът обеща да приеме общи мита от 60% върху вноса на китайски стоки от САЩ в сравнение с 7,5% до 25%, наложени през първия му мандат.

Напомняйки на Съединените щати за присъствието на американски компании, Сие каза, че около 60% от новите магазини, открити от McDonald's Corp през изминалата година бяха в Китай, докато Шанхай е единственият голям град в света с повече от 1000 кафенета Starbucks.

"Колкото повече успешни истории за взаимноизгодно сътрудничество, толкова по-добре", каза Сие.

"Китай и Съединените щати могат да постигнат много велики и добри неща чрез сътрудничество и списъкът на сътрудничеството трябва да се разширява все повече."

Но всеки опит за ограничаване или потискане на Китай само би "ударил стената", каза Сие.

Анализатори казаха, че Китай ще бъде готов да отвърне на удара, ако избухне нова търговска война.

"Дори в малко вероятния случай, когато станем свидетели на внезапно размразяване на отношенията между САЩ и Китай, Пекин ще продължи да дава приоритет на самодостатъчността и икономическата сигурност", каза Джо Мазур, старши анализатор в базираната в Пекин консултантска компания Trivium China.

"Ако митата се случат, мисля, че ще започнем да виждаме някои доста агресивни ответни действия от китайската страна. Изчислението тук вероятно ще бъде, че доброто отношение наистина не е довело Китай до никъде и че отвръщане със силен удар може да накара САЩ да преосмисли оказването на икономически натиск върху Китай."

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844