ЕС и Свят 13.05.2025 17:50 Снимка: ДНЕС+
Китай и Бразилия приветстват предложението на Путин за мирни преговори и отговора на Зеленски
Двете страни сключиха 20 споразумения
Китай и Бразилия направиха съвместно изявление относно войната в Украйна, предаде китайската новинарска агенция Синхуа.
В изявлението се казва, че Китай и Бразилия приветстват предложението на руския президент Владимир Путин за започване на мирни преговори и положителния отговор на украинския президент Володимир Зеленски.
Китай и Бразилия се надяват, че Русия и Украйна ще започнат пряк диалог възможно най-скоро, което е единственият начин да се сложи край на конфликта, се казва още в комюникето, предава БТА.
Китай и Бразилия направиха и съвместно изявление за укрепване на изграждането на китайско-бразилска общност на обща съдба и за един по-справедлив и по-устойчив свят, както и за съвместно отстояване на многостранността в международните отношения, отбелязва Синхуа.
Изявленията бяха разпространени след днешната среща между китайския президент Си Дзинпин и бразилския му колега Луиз Инасио Лула да Силва в Пекин, посочва Ройтерс.
Двете страни сключиха в Пекин 20 споразумения за укрепване на връзките си на фона на несигурността в световната търговия.
Китай и Бразилия трябва твърдо да се противопоставят на едностранните мерки, протекционизма и „изнудването“, заяви китайският президент Си Дзинпин пред бразилския президент Лула да Силва, съобщи Китайската централна телевизия.
На свой ред, Лула да Силва заяви, че тесните отношения между двете страни „са по-необходими от всякога“, цитиран от бразилската държавна телевизия.
Двамата президенти присъстваха на подписването на споразумения, включително и на дългоочакваните сделки за по-голям бразилски износ на селскостопански продукти за Китай.
Лула да Силва е в Пекин на четиридневно държавно посещение и ще участва в престижен форум в китайската столица заедно с други официални представители от Латинска Америка и Карибския басейн, включително президента на Чили Габриел Борич и президента на Колумбия Густаво Петро.
Днешната среща беше третата среща на Лула да Силва със Си Дзинпин, откакто първият встъпи в длъжност през 2023 г., което подчертава затоплянето на отношенията на Бразилия с Китай, нейния най-голям търговски партньор.
На бизнес форум в Пекин, на който Лула да Силва присъства вчера, Бразилската агенция за насърчаване на търговията и инвестициите заяви, че е помогнала да бъдат привлечени около 27 млрд. бразилски реала (4,8 млрд. долара) китайски инвестиции в Бразилия.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09943 |
GBP
|
1 | 2.23728 |
RON
|
10 | 3.84401 |
TRY
|
100 | 3.88992 |
USD
|
1 | 1.66524 |
Последни новини
- 21:23 Хороскоп за вторник, 23 декември 2025 г.
- 19:33 Politico: Гаранциите за сигурността на Украйна се оказаха в ръцете на Путин
- 19:25 Семейство Бекъм изтри първородния си син от социалните мрежи
- 19:17 "Ростех" пусна видео от първия полет на Су-57 с двигател от пето поколение
- 19:10 АПИ: Около 100 000 автомобила се очаква да излязат от София за предстоящите празнични дни за Коледа
- 19:03 Пиратки изкъртиха пощенски кутии в блокове в Плевен
- 18:59 Касите на БНБ ще работят извънредно и на 27 декември
- 18:56 Кремъл отхвърли твърденията на Ройтерс за "руски претенции към Източна Европа"