
ЕС и Свят 28.03.2023 16:29 Снимка: ДНЕС+
Китай е отпуснал 240 млрд. долара спасителни заеми за страните от "Един пояс, един път"
Между 2008 г. и 2021 г. Китай е отпуснал спасителни заеми на стойност 240 млрд. долара на 22 развиващи се страни, застрашени от неплатежоспособност, съобщава "Франс прес".
Това става ясно от проучване, в което се посочва, че тази тенденция се е ускорила през последните години.
Почти всички средства са отишли в държави от инициативата "Един пояс, един път", като Шри Ланка, Пакистан и Турция - предимно държави с ниски и средни доходи, които са получили китайски заеми за развитие на инфраструктурата.
Изследването е изготвено от базираната в САЩ изследователска лаборатория AidData, Световната банка, Харвардското училище "Кенеди" и Института за световна икономика в Кил. То показва, че отпускането на спасителни заеми се е ускорило между 2016 г. и 2021 г., като в този период Пекин е отпуснал 80% от спасителните си заеми.
В целия свят държавите от "Един пояс, един път" са под напрежение, тъй като рязко нарастващата инфлация и лихвените проценти, допълнени от продължаващото въздействие на пандемията от COVID-19, са навредили на способността им да изплащат дълговете си.
Отбелязва се, че спасителните мерки позволяват на страните да удължат срока на заемите си и да останат платежоспособни.
По данни на Китай над 150 държави са се присъединили към "Един пояс, един път" - глобален инфраструктурен проект за трилиони долари, представен от президента Си Дзинпин преди десет години. Пекин твърди, че инициативата цели да задълбочи приятелските търговски отношения с други държави, особено в развиващия се свят.
Критиците обаче отдавна обвиняват Китай, че вкарва страните с по-ниски доходи в дългови капани, като им предлага огромни и непосилни заеми.
В проучването се посочва, че Китай е разработил система за "спасяване по "Един пояс, един път", която помага на страните получатели да избегнат фалит и да продължат да обслужват дълговете си по проекта поне в краткосрочен план.
Допълва се, че в сравнение с Международния валутен фонд и огромната ликвидна подкрепа, предоставяна от Федералния резерв на САЩ, спасителните мерки на Китай остават малки, но нарастват бързо.
Пекин се е насочил към ограничен набор от потенциални получатели, като почти всички китайски спасителни заеми са отишли в държави с ниски и средни доходи от "Един пояс, един път" със значителни неизплатени дългове към китайски банки, става ясно от доклада.
Предупреждава се, че китайските заеми са по-непрозрачни в сравнение с други международни кредитори от последна инстанция и често се отпускат при среден лихвен процент от 5%, в сравнение с типичните 2% за заем от МВФ. Много от тези споразумения са т.нар. "разсрочвания", при които едни и същи краткосрочни заеми се отпускат многократно за рефинансиране на дългове с предстоящ падеж.
През настоящия месец Китай се съгласи да преструктурира заемите си за Шри Ланка и по този начин разчисти пътя за спасяването на островната държава от МВФ, в чийто списък Пекин фигурира като най-голям двустранен кредитор.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08755 |
![]() |
1 | 2.32036 |
![]() |
10 | 3.83338 |
![]() |
100 | 4.54208 |
![]() |
1 | 1.76106 |
Последни новини
- 13:08 В мазето на Върховния съд на Аржентина откриха кашони с нацистки документи
- 13:01 Бащата на Сияна: 40 дни, откакто си отиде - резултатът е една голяма нула
- 12:54 Стив Уиткоф разкри темите в преговорите между Русия и Украйна - АЕЦ "Запорожие", Черно море и Днепър
- 12:46 Източници от Кремъл: Ген. Суровикин е реабилитиран, връщат го в Москва
- 12:39 DeepState: Руснаците напредват при Торецк и Покровск
- 12:31 Блейк Лайвли ще свидетелства срещу Джъстин Балдони по дело за сексуален тормоз
- 12:24 Земеделците алармират: 90% от пчелите в България загиват тази пролет
- 12:16 Документи от нацистка Германия открити в мазето на Върховния съд на Аржентина