Катимерини: Какви са целите на Анкара?

ЕС и Свят 26.10.2022 08:08 Снимка: ДНЕС+

Катимерини: Какви са целите на Анкара?

Въпросът дали Турция наистина ще продължи напред и ще извърши някаква акция срещу Гърция е все по-често в разговорите между хората - не е изненада предвид постоянните и ескалиращи заплахи от Анкара. Никой обаче не може да отговори със сигурност на въпроса. Това, с което можем да спекулираме по-безопасно, е това, което Турция може би се надява да постигне, пише Алексис Папахелас за "Катимерини".

Първата цел би била Гърция да бъде принудена първа да дръпне спусъка. Турция ще продължи с все повече и повече неразрешени прелитания над гръцки острови и островчета или с някои напреднали сеизмични проучвания близо до Крит. Турците смятат, че вътрешният натиск ще се увеличи, принуждавайки някаква реакция от страна на Атина - и особено когато навлезем в пълен предизборен режим. Те вярват, че който пръв натисне спусъка, ще загуби играта с обвиненията.

 

Втората цел би била да се въвлече Гърция в диалог без задръжки, международен диалог. Междувременно обаче Турция вдигна залога и сега твърди, че островите, които според Анкара трябва да бъдат демилитаризирани, също трябва да бъдат изключени от всякакви преговори за прибягване до Международния съд за уреждане на различията. Присъствието на военните, според тях, анулира гръцкия суверенитет и следователно островите не могат да бъдат включени, когато става въпрос за очертаване на морските граници и континенталния шелф. Това е огромно ново твърдение, което идва в допълнение към така наречените "сиви зони", които навлязоха в дискусията след кризата с Имиа през 1996 г.

Анкара трябва да знае, че никой гръцки политически лидер няма да се съгласи да влезе в диалог при тези условия. Разбира се, все още може да има някои неизлечими оптимисти или дори невинни, които смятат, че няма причина да кажем "Не", но те намаляват пред лицето на позицията на Турция при всеки контакт с гръцката страна.

Третата цел би била да се обвини Гърция, ако тя отхвърли предложението на Турция за преговори. Те ще се погрижат подобно предложение да звучи добре за доброжелатели и несъюзници, позволявайки на турците да копаят в Гърция: "Защо да не говорим за всичко? Сложете всичко на масата", ще попитат невинно.

Така че Турция упражнява натиск, за да провокира инцидент, за който може да обвини Гърция, да започне дискусия без условия и да накара Гърция да изглежда непримирима. Как Атина може да отговори на всичко това? Като мобилизира всичките си сили за комуникация и информира международната общност. Това е нещо, в което сериозно се проваляме, колкото и да ни улеснява турският президент Реджеп Тайип Ердоган с изявленията си. Ние също трябва да продължим да укрепваме нашата отбранителна система, въпреки че това е нещо, което отнема време.

Можем също да отговорим с разговор и диалог - не по същината на въпроса, а за всичко друго. Не трябва да се страхуваме от разговори, нито на дипломатическо, нито на военно ниво.

Не на последно място, имаме нужда от национален консенсус. Премиерът Кириакос Мицотакис, опозиционният лидер Алексис Ципрас и други могат да продължат да спорят дали дрон трябва да бъде свален, но зад затворени врати те трябва да постигнат споразумение за това докъде ще прокарат различните проблеми и какъв е взаимно приемливият отговор от страната. Това е може би най-важното нещо, което трябва да направим - при условие, че остане при затворени врати.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822