ЕС и Свят 12.08.2021 09:09 Снимка: ДНЕС+
Катар праща посланик в Саудитска Арабия
Катарският емир шейх Тамим бин Хамад Ал Тани изпрати посланик в Саудитска Арабия като част от нормализирането на отношенията между двете държави, които бяха замразени от юни 2017 г. Това съобщи в сряда Катарската информационна агенция (Куна).
"С указ номер 29 от 2021 г. Бандар Мохамед Абдула ал-Атя беше назначен за извънреден и пълномощен посланик на Държава Катар в Кралство Саудитска Арабия", цитира Куна изявлението на кабинета на емира. Преди това ал-Атя оглавяваше дипломатическата мисия на Катар в Кувейт. В сряда емирът назначи и нови посланици за страната в Белгия, Европейския съюз, Панама, Куба, Италия и Грузия.
През лятото на 2017 г. Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет обявиха прекъсване на дипломатическите отношения с Катар, обвинявайки Доха в подкрепа на тероризма и намеса във вътрешните им дела. Това беше последвано от икономически санкции и транспортна блокада на емирството. По-специално държавите затвориха въздушното пространство за катарската авиация. Катар нарече решението на арабските съседи неоснователно.
По-късно квартетът изготви списък с изисквания, които Доха счете за неосъществими и призова за преразглеждане. Сред тях са понижаването на нивото на дипломатическите отношения с Иран, прекратяването на всички отношения с терористични групи, преди всичко Мюсюлманските братства, забранени в Египет, прекратяване на контактите с политическата опозиция на тези държави, закриването на телевизионния канал "Ал Джазира", прекратяването на военното сътрудничество с Турция и елиминирането на турската военна база в Катар.
Ситуацията беше разрешена едва през януари 2021 г. на 41 -та среща на върха на Съвета за сътрудничество за арабските държави от Персийския залив ( Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЕ, Оман и Саудитска Арабия) в саудитския град Ел Уля, когато беше постигнато споразумение за прекратяване на всички разногласия с Катар, възстановяване на пълноправни дипломатически отношения, както и възобновяване на полетите и премахване на блокадата.
През май емирът на Катар посети Рияд при първото си посещение след възстановяването на дипломатическите отношения, а на 21 юни новият посланик на Саудитска Арабия в Доха, принц Мансур бин Халед бин Фархан Ал Сауд, представи копия от акредитивните си данни на вицепремиера, външен министър на емирството Мохамед бин Абдел Рахман Ал Таня./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:58 Хороскоп за сряда, 21 януари 2026 г.
- 19:33 Задържаха 641 души при мащабна акция срещу дрогата в Измир
- 19:25 Threads изпреварва X по дневни мобилни потребители
- 19:18 "Фич": Мита от 10% на САЩ заради Гренландия ще свият БВП на еврозоната с 0,5%
- 19:11 Силни икономически данни от Китай движат нагоре цените на петрола
- 19:04 Politico: ЕС заплаши САЩ със "силен отговор" заради Гренландия
- 18:55 Дейвид Линч: Идеите са като риби, всяка една привлича другите като стръв
- 18:51 Кристалина Георгиева посъветва украинците да реват като лъвове сутрин