Иран спря преговорите със САЩ заради ударите на Израел в Ливан

ЕС и Свят 02.06.2026 08:31 Снимка: ДНЕС+

Иран спря преговорите със САЩ заради ударите на Израел в Ливан

Заплашва с пълно затваряне на морски пътища

Иран преустановява обмена на съобщения със САЩ чрез посредници заради израелските атаки срещу Ливан. Според иранската агенция Тасним няма да има преговори, докато не бъдат удовлетворени исканията на Техеран и Фронта на съпротивата за прекратяване на израелските операции в Ливан и ивицата Газа. Паралелно с това шиитските съюзници на Иран заплашват с пълно блокиране на Ормузкия проток и активиране на други фронтове, включително протока Баб ел Мандеб - южния вход на Червено море.

Иранската информационна агенция Тасним съобщи, че преговорният екип на Иран преустановява обмена на съобщения със Съединените щати чрез посредници заради израелските атаки срещу Ливан, предадоха Ройтерс и БТА.

Според иранската медия няма да има преговори, докато не бъдат удовлетворени исканията на Иран за прекратяване на израелските операции в Ливан и в ивицата Газа.

„Незабавното прекратяване на агресивните и жестоки военни операции на ционисткия режим в ивицата Газа и в Ливан, както и необходимостта от пълно изтегляне на режима от окупираните територии в Ливан бяха изтъкнати от ирански официални представители и преговарящи и няма да има преговори, докато не бъдат удовлетворени исканията на Иран и съпротивата по този въпрос“, посочва Тасним.

Агенцията съобщава още, че Иран и Фронтът на съпротивата, който включва неговите шиитски съюзници в Йемен, Ливан и Ирак, са изработили план за пълно блокиране на Ормузкия проток и активиране на други фронтове, включително протока Баб ел Мандеб, „за да накажат“ Израел и неговите поддръжници.

„Фронтът на съпротивата и Иран са решили, че ще работят за пълно блокиране на Ормузкия проток и активиране на други фронтове, включително протока Баб ел Мандеб“, добавя Тасним.

Ако бунтовниците хуси, които са съюзници на Иран в Йемен, отворят нов фронт на конфликта, една очевидна цел би бил именно протокът Баб ел Мандеб край бреговете на Йемен. Той е ключов транспортен възел и контролира морския трафик към Суецкия канал, отбелязва Ройтерс.

„Нарушението на един фронт е нарушение на примирието на всички фронтове. САЩ и Израел носят отговорност за последствията от всяко нарушение“, заяви по-рано днес иранският външен министър Абас Арагчи, критикувайки израелските операции в Ливан.

В понеделник израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди на военните да атакуват цели в южните предградия на ливанската столица Бейрут - бастиона на „Хизбула“, известен като Дахие.

„След многократни нарушения на прекратяването на огъня в Ливан от терористичната групировка „Хизбула“ и атаките срещу нашите градове и граждани, премиерът Бенямин Нетаняху и министърът на отбраната Израел Кац наредиха на израелските отбранителни сили да атакуват терористични цели в квартал Дахие в Бейрут“, се казва в изявление от офиса на Нетаняху.

Израелските войски и „Хизбула“ продължават да разменят огън след прекратяването на огъня в средата на април. Според информацията „Хизбула“ използва евтини и лесни за сглобяване дронове камикадзе, които са трудни за неутрализиране от противовъздушната отбрана и са убили няколко израелски войници в Южен Ливан.

Войната, започната от САЩ и Израел на 28 февруари, отне живота на хиляди хора, основно в Иран и Ливан. Тя причини и икономически трудности по целия свят, както и повишаване на цените на енергията, след като Иран де факто затвори Ормузкия проток - жизненоважен маршрут за доставки на петрол и втечнен природен газ.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355