Иран няма да се оттегля от Световното по футбол в САЩ, но ще го бойкотира

ЕС и Свят 19.03.2026 18:19 Снимка: iStock

Иран няма да се оттегля от Световното по футбол в САЩ, но ще го бойкотира

Иранският национален отбор по футбол продължава подготовката си за Световното първенство през 2026 г. и няма намерение да се оттегля от турнира. Иран обаче възнамерява да бойкотира мачовете в Съединените щати, заяви шефът на футболната федерация Мехди Тадж, цитиран от Ал джазира.

Иран бе една от първите нации, които се класираха за финалите, но участието й е поставено под въпрос, откакто конфликтът между ислямската република и Съединените щати започна в края на февруари.

Световното първенство ще се проведе от 11 юни до 19 юли. Домакини на мондиала са САЩ, Канада и Мексико.

Мачовете на Иран от груповата фаза на турнира трябва да се проведат в САЩ. Футболната асоциация на страната обаче започна преговори с ФИФА за преместването им в Мексико.

Мехди Тадж направи коментара си докато приветства играчите от женския национален отбор обратно в Иран след продължителното им пътуване от Австралия. На цялата делегация, която беше в Австралия за Купата на Азия за жени, беше предложено убежище от страната домакин поради опасения за безопасността им в Иран.

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум заяви, че страната ѝ е отворена да е домакин на срещите на Иран срещу Нова Зеландия, Белгия и Египет, но подчерта, че последната дума е на ФИФА.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355