ЕС и Свят 23.01.2025 10:37 Снимка: ДНЕС+
Ирак прие противоречиви закони, отварящи вратата за легализиране на детските бракове
Парламентът на Ирак прие три противоречиви закона, включително поправки в закона за личния статут на страната, които според противниците на практика ще легализират детските бракове. Това предаде СиЕнЕн.
Поправките дават на ислямските съдилища по-големи правомощия по семейни въпроси, включително брак, развод и наследяване. Активистите твърдят, че това подкопава Закона за личния статут на Ирак от 1959 г., който обедини семейното право и установи гаранции за жените.
Привържениците на промените, които бяха застъпени предимно от консервативни шиитски законодатели, ги защитават като средство за привеждане на закона в съответствие с ислямските принципи и намаляване на западното влияние върху иракската култура.
Понастоящем иракското законодателство определя 18 години като минимална възраст за брак в повечето случаи. Приетите промени ще позволят на духовниците да управляват според тяхното тълкуване на ислямския закон, който някои тълкуват като позволяващ брак на момичета в ранна тийнейджърска възраст или на 9-годишна възраст според школата на ислямския закон Джаафари, следвана от много шиитски религиозни власти в Ирак.
Парламентът също така прие закон за обща амнистия, който се счита за облагодетелстващ задържаните сунити и също така се смята, че дава пропуск на хора, замесени в корупция и злоупотреби. Камарата също така прие закон за връщане на земята, насочен към разглеждане на кюрдските териториални претенции.
Интисар ал-Маяли, активист за правата на човека и член на Лигата на иракските жени, посочи, че приемането на промените в закона за гражданското състояние ще остави катастрофални последици върху правата на жените и момичетата, чрез брака на момичета в ранна възраст, което нарушава правото им на живот като деца и ще наруши защитните механизми за развод, попечителство и наследяване на жените.
Председателят на парламента Махмуд ал-Машхадани пък похвали приемането на законите като важна стъпка в процеса на подобряване на справедливостта и организиране на ежедневния живот на гражданите.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10033 |
GBP
|
1 | 2.21976 |
RON
|
10 | 3.8459 |
TRY
|
100 | 4.00779 |
USD
|
1 | 1.69175 |
Последни новини
- 19:30 CNN: Китай бързо разширява производството на ракети, докато САЩ се борят с проблеми с доставките
- 19:23 Легендата Де Роси отново е треньор в Серия "А"
- 19:15 Бургас стартира курс за екскурзоводи с 15 участници
- 19:07 Производители от Пловдив, Варна и Сливен отличени в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“
- 19:00 Кафето – енергия, концентрация и ползи за здравето
- 18:52 Wall Street Journal: Русия е на път да постигне първата голяма победа след превземането на Бахмут
- 18:44 Внукът на цар Симеон II заминава за Шаолин след парад като гвардеец в Елин Пелин
- 18:36 Кремъл: Законните интереси на "Лукойл" трябва да бъдат зачитани