Ирак не поставя срок за изтеглянето на САЩ, но да е бързо

ЕС и Свят 10.01.2024 17:03 Снимка: ДНЕС+

Ирак не поставя срок за изтеглянето на САЩ, но да е бързо

Ирак иска бързо и организирано договорено напускане на ръководените от САЩ военни сили от своя територия, но не е поставил краен срок. Това заяви премиерът Мохамед Шиа ал-Судани, цитиран от "Ройтерс".

Той нарече присъствието им дестабилизиращо на фона на регионалното разпространение на войната в Газа.

Дългогодишните призиви на предимно шиитски мюсюлмански фракции, много близки до Иран, за напускане на водената от САЩ коалиция набраха сила след поредица от американски удари срещу свързани с Иран въоръжени групировки, които са част от официалните сили за сигурност на Ирак.

Тези атаки, предприети в отговор на десетки нападения с дронове и ракети срещу американските сили, след като Израел започна кампанията си в Газа, породиха опасения, че Ирак отново може да се превърне в сцена на регионален конфликт.

"Има нужда от реорганизиране на тези отношения, така че да не бъдат цел или оправдание за никоя страна - вътрешна или чуждестранна, да се намесва в стабилността в Ирак и региона", подчерта Судани.

По повод бъдещето на водената от САЩ коалиция в арабската страна, Судани заяви, че изтеглянето на силите трябва да бъде договорено в рамките на "процес на разбирателство и диалог".

"Нека се споразумеем за времева рамка (за напускане на коалицията), която да е в кратък срок, така че да не остават дълго и атаките да не продължават да се случват", настоя той и допълни, че само прекратяването на войната на Израел срещу Газа ще спре риска от ескалация в региона.

"Това (краят на войната в Газа - б.р.) е единственото решение. В противен случай ще има допълнително разширяване на арената на конфликта в един чувствителен регион за света, който държи голяма част от енергийните доставки", предупреди Судани.

Изтеглянето на американските сили вероятно ще увеличи безпокойството във Вашингтон относно влиянието на главния враг Иран върху управляващия елит на Ирак. Подкрепяните от Иран шиитски групировки набраха сила в Ирак след ръководеното от САЩ нахлуване през 2003 г.

В понеделник Пентагонът заяви, че не планира да изтегли американските войски, които са в Ирак по покана на неговото правителство.

Ирак е вторият по големина производител на петрол в ОПЕК и беше сред най-яростните критици на израелската кампания в Газа, описвайки масовите убийства и разселването на палестински цивилни като геноцид - твърдения, които Израел категорично отрича.

Правителството на Ирак обаче многократно е заявявало и че атаките на въоръжени групировки срещу чуждестранни сили и дипломатически мисии в страната са незаконни и противоречат на държавните интереси.

Същевременно Багдад осъди ударите на САЩ срещу бази, използвани от групировките, както и скорошна атака срещу високопоставен командир на милиция в Багдад, като ги определи като тежки нарушения на суверенитета.

Критиците твърдят, че въоръжените групировки, включително "Катаеб Хизбула" и "Харакат Хизбула ал Нуджаба", използват като прикритие статута си на членове на Народните мобилизационни сили - държавна сила за сигурност, зародила се като група от милиции през 2014 г.

Водените от САЩ сили нахлуха в Ирак и свалиха бившия лидер Саддам Хюсеин през 2003 г., оттеглиха се през 2011 г., но впоследствие се върнаха през 2014 г., за да се бият срещу "Ислямска държава" като част от международна коалиция. В момента САЩ разполагат с около 2500 войници в Ирак.

Тъй като "Ислямска държава" беше териториално победена през 2017 г., Судани заяви, че вече отдавна няма причина за съществуването на коалицията.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.27277
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.62941
USD USD 1 1.81448