ЕС и Свят 30.11.2023 14:00 Снимка: ДНЕС+
Инфлацията в еврозоната спада до 2,4 на сто през ноември
Годишната инфлация в еврозоната се понижава до 2,4 на сто през ноември спрямо 2,9 на сто през октомври. Това се посочва в предварителните данни на Евростат, публикувани днес, информира БТА .
Сред основните компоненти на инфлацията в еврозоната хранителните стоки, алкохолът и тютюневите изделия са с най-висок годишен темп на растеж (6,9 на сто при 7,4 на сто през октомври), следвани от услугите (4 на сто спрямо 4,6 на сто през октомври), неенергийните промишлени стоки (2,9 на сто спрямо 3,5 на сто през октомври) и енергията ( -11,5 на сто спрямо -11,2 на сто през октомври).
Показателят се доближава до целта от 2 на сто инфлация, поставена от Европейската централна банка и укрепва политиката на франкфуртската институция за поддържането на високи лихви до постигането на тази цел, съобщи Франс прес. Отчетената през ноември инфлация е по-ниска от прогнозата на анализаторите на Блумбърг и "ФактСет" (FactSet), които залагаха на 2,7 на сто.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 11:12 Нанков приветства решението на държавните ВиК в системата на МРРБ да не вдигат цената на водата
- 11:02 Бележка на Епстийн: Нашият президент също споделя любовта ни към млади, сочни момичета
- 10:53 Германия възобнови депортациите към Сирия след почти 15 години прекъсване
- 10:43 АИКБ: Сивата икономика на България се свива до 20%
- 10:34 Тръмп подкани венецуелския лидер Мадуро да подаде оставка
- 10:24 За трапезата на Бъдни вечер - традиционни рецепти за празника
- 10:16 Конституционен съдия: Ако всички в "домовата книга" откажат да са премиери, на власт остава Желязков
- 10:07 Патриарх Даниил ще съслужи с Вселенския патриарх Вартоломей тържествена света литургия в Истанбул