Икономиката на еврозоната е със значително забавяне

ЕС и Свят 01.02.2022 09:11 Снимка: ДНЕС+

Икономиката на еврозоната е със значително забавяне

Европейската икономика се забави забележимо в края на миналата година, тъй като нарастващите случаи на COVID-19, предизвикани от варианта омикрон, се натрупаха на фона на недостига на доставки и нарастващи цени на енергията, които удариха покупателната способност на потребителите. Резултатът: Икономическа зима на недоволство, която може да се развие едва по-късно тази година, съобщава АП.

Голяма част от забавянето дойде в Германия, най-голямата икономика в Европа, където трудностите с набавянето на части възпрепятстваха нейната тежка за износ производствена икономика. Франция, Испания и Италия показаха по-силен растеж.

В 19-те страни, които използват еврото, ръстът през последните три месеца на 2021 г. е бил 0,3%, съобщи в понеделник статистическата агенция на Европейския съюз. Това е в сравнение с ръст от 2,2% през тримесечието юли-септември.

За годината той бе 5,2%, подчертавайки как икономическото възстановяване на Европа от пандемията се движи по-бавно от възстановяването в САЩ, където растежът през 2021 г. беше 5,7%. Растежът в САЩ бе стимулиран от това, което според икономистите е сравнително по-голям дял от федералните разходи за стимулиране, отколкото в Европа.

Икономиката на Европа е "почти точно до размера си преди коронавируса", ​​но това я оставя "далеч зад" САЩ, които достигнаха този етап миналата година и където производството сега е с повече от 3% над това, което бе в края на 2019 г., коментира Джесика Хиндс, старши икономист за Европа в Capital Economics.

Основна причина за забавянето в Европа са нарастването на случаите на COVID-19, което доведе до нови и променящи се ограничения и възпираше предпазливите потребители да харчат пари за ресторанти, хотели и развлечения. Това се дължи на запушените вериги за доставки, които оставят експортно-ориентирания производствен сектор в еврозоната неспособен да изпълнява поръчки, както и по-високите цени на петрола, природния газ и електроенергията, които тежат върху бизнеса и потребителите.

Бизнесът показа по-голяма устойчивост в справянето с последователните вълни на пандемията, което помага да се предотврати изпадането на еврозоната в рецесия и ограничава безработицата до 7,2%. Но по-бавният растеж се усложнява от по-високата инфлация, ерозиращото увеличение на заплатите.

"Това допринася за значително свиване на покупателната способност за потребителите и намалява перспективите за растеж", каза Карстен Бжески, ръководител в ING bank.

Според икономисти от UniCredit bank растежът "може да отслабне допълнително" през текущото тримесечие.

Германия, обикновено двигател на растежа за еврозоната, се сви с 0,7% през четвъртото тримесечие и ще изпадне в плитка рецесия, ако растежът отново е отрицателен през първите три месеца на тази година. Две поредни тримесечия на намаляващо производство са една дефиниция за рецесия.

Икономика № 2 в еврозоната Франция, от друга страна, отбеляза ръст от 0,7% спрямо предходното тримесечие, за годината- 7%. Това е най-силното представяне от 1969 г. насам. Цифрата за цялата година бе подкрепена от силните потребителски разходи и услуги през третото тримесечие, тъй като много дейности се възобновиха след време на затишие в пандемията.

Европа също е изправена пред несигурност на фона на напрежението заради струпването на руски войски на украинската граница, което поражда опасения от инвазия. Тези страхове помогнаха за поддържането на необичайно високи цени на природния газ в Европа, тъй като Русия е основен доставчик, а подземните запаси от газ на континента са ниски. Досега Русия твърди, че е изпълнила дългосрочните си договори за доставка, а анализаторите спекулират, че всички санкции, наложени от САЩ или ЕС, могат да се стремят да избегнат пряко насочване към руската енергия.

Анализаторите предвиждат растежът в еврозоната да се засили през второто тримесечие, тъй като трудностите във веригата за доставки се облекчават.

Междувременно инфлацията в еврозоната достигна рекордните 5%, което представлява предизвикателство за председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на срещата на банковите политици в четвъртък. Очаква се Лагард да се придържа към мнението си, че инфлацията е временна и че банката е далеч от повишаването на лихвените проценти, обичайната противоотрова срещу нарастващите потребителски цени./news.bg

CHF CHF 1 2.08133
GBP GBP 1 2.3337
RON RON 10 3.93258
TRY TRY 100 5.37003
USD USD 1 1.89794