Ходорковски: Русия ще загуби 12 години под управлението на Путин
ЕС и Свят 04.11.2011 16:32
Идването на власт на Путин като президент за шест, дори за 12 години ще бъде изгубено време за Русия, заяви бившият президент на петролната компания "Юкос" Михаил Ходорковски в интервю за френското сп. "Пари Мач".
"Няма съмнение, че Путин ще стане президент, резултатът не би могъл да е друг, защото той прочисти реалната политическа опозиция и медиите. В страната няма избори, а механизъм за запазване на властта от една и съща група хора. Няма алтернатива "Путин или Медведев", според мен това означава, че няма шанс и за реформи", смята Ходорковски. Той обаче не счита Путин за свой личен враг, защото отстоява собствените си гледни точки и ценности и не води битки на личностна основа.
Бившият олигарх е категоричен и че не се страхува от Путин, но допълва, че мнозина изпитват страх от премиера. "Защото има хиляди бизнесмени, които днес гният в руските затвори. Заплахата от хвърляне в затвора се превърна в "палката" на една корумпирана система, достигнала исторически връх. И ако аз съм затворник, то е също така, за да напомням какво става с хората със свободен дух в една страна, лишена от независима съдебна система", допълва Ходорковски.
Той не смята, че младото поколение изпитва идолопоклонничество към Путин и според него доказателството за това е фактът, че то напуска страната, "за да живее в САЩ, Франция или Великобритания, където смята, че ще може да успее далеч от корупцията". "Това не помага за развитието на страната и не може да трае вечно", категоричен е Ходорковски.
Той заявява, че подкупите, плащани на държавни служители, винаги са съществували в Русия, както и в Китай и в други страни, тъй като те са част от руската социална култура. "Но сегашното ниво на корупция, въздигнато в система, която определя най-важните решения в държавата и самата посока на развитието на страната е невиждано и не може да трае дълго. Това трябва да се промени", счита бившият петролен магнат.
Ходорковски не смята, че руснаците го ненавиждат. "Младите знаят малко за мен, защото масмедиите са под контрола на държавата. Младежите сигурно си задават въпроси - защо този човек, който за разлика от други известни олигарси никога не е притежавал яхти, нито дворци, никога не е бил заобиколен от топ модели, се намира в затвора? Смятам, че съм истински руснак, свободен по дух и готов да се съпротивлява", допълва той. Ходорковски не е загубил вярата в себе си и в бъдещето на страната си, въпреки че обстоятелствата, в които живее в момента не допринасят за този оптимизъм. "Сигурен съм, че истината ще триумфира. Ще направя всичко възможно този ден да дойде", категоричен е той.
Ходорковски разказва и за живота си в затвора. "Разписанието тук е стриктно. Намирам се в отделение с още двадесетина затворници. Сутрин всички имаме 15-минутна физзарядка. След това вършим физическа работа в цеха. Всички трябва да се приспособят към правилата и аз не съм изключение. Но имам здрави нерви. И успявам да се възползвам от отреденото ни време за сън. Когато бях на свобода, спях дори по-малко, но имах семейството си и работата, която обичах", споделя той.
Подобно на останалите затворници, той може да купува от щанда на затвора само стоки от първа необходимост за около 100 долара на месец. "Ям каквото ни дават в стола - каша или картофи с малко парче месо или риба, хляб. Това ми е достатъчно. Алкохолът е забранен, но това ограничение не ми тежи много", разказва Ходорковски.
Затворниците не разполагат с мобилен телефон, компютър и интернет. Има само един телевизор за стотина затворници, но той се ползва в строго регламентирани часове. "Можем да гледаме само големите национални телевизии, чието съдържание е цензурирано, а много често и самите журналисти си налагат автоцензура", казва той, но допълва, че за сметка на това има абонамент за няколко вестника.
Ходорковски казва, че само веднъж е ставал жертва на физическа разправа в затвора, когато един затворник с психически проблеми го нападнал с нож в лагера в Сибир, близо до китайската граница. /БГНЕС
"Няма съмнение, че Путин ще стане президент, резултатът не би могъл да е друг, защото той прочисти реалната политическа опозиция и медиите. В страната няма избори, а механизъм за запазване на властта от една и съща група хора. Няма алтернатива "Путин или Медведев", според мен това означава, че няма шанс и за реформи", смята Ходорковски. Той обаче не счита Путин за свой личен враг, защото отстоява собствените си гледни точки и ценности и не води битки на личностна основа.
Бившият олигарх е категоричен и че не се страхува от Путин, но допълва, че мнозина изпитват страх от премиера. "Защото има хиляди бизнесмени, които днес гният в руските затвори. Заплахата от хвърляне в затвора се превърна в "палката" на една корумпирана система, достигнала исторически връх. И ако аз съм затворник, то е също така, за да напомням какво става с хората със свободен дух в една страна, лишена от независима съдебна система", допълва Ходорковски.
Той не смята, че младото поколение изпитва идолопоклонничество към Путин и според него доказателството за това е фактът, че то напуска страната, "за да живее в САЩ, Франция или Великобритания, където смята, че ще може да успее далеч от корупцията". "Това не помага за развитието на страната и не може да трае вечно", категоричен е Ходорковски.
Той заявява, че подкупите, плащани на държавни служители, винаги са съществували в Русия, както и в Китай и в други страни, тъй като те са част от руската социална култура. "Но сегашното ниво на корупция, въздигнато в система, която определя най-важните решения в държавата и самата посока на развитието на страната е невиждано и не може да трае дълго. Това трябва да се промени", счита бившият петролен магнат.
Ходорковски не смята, че руснаците го ненавиждат. "Младите знаят малко за мен, защото масмедиите са под контрола на държавата. Младежите сигурно си задават въпроси - защо този човек, който за разлика от други известни олигарси никога не е притежавал яхти, нито дворци, никога не е бил заобиколен от топ модели, се намира в затвора? Смятам, че съм истински руснак, свободен по дух и готов да се съпротивлява", допълва той. Ходорковски не е загубил вярата в себе си и в бъдещето на страната си, въпреки че обстоятелствата, в които живее в момента не допринасят за този оптимизъм. "Сигурен съм, че истината ще триумфира. Ще направя всичко възможно този ден да дойде", категоричен е той.
Ходорковски разказва и за живота си в затвора. "Разписанието тук е стриктно. Намирам се в отделение с още двадесетина затворници. Сутрин всички имаме 15-минутна физзарядка. След това вършим физическа работа в цеха. Всички трябва да се приспособят към правилата и аз не съм изключение. Но имам здрави нерви. И успявам да се възползвам от отреденото ни време за сън. Когато бях на свобода, спях дори по-малко, но имах семейството си и работата, която обичах", споделя той.
Подобно на останалите затворници, той може да купува от щанда на затвора само стоки от първа необходимост за около 100 долара на месец. "Ям каквото ни дават в стола - каша или картофи с малко парче месо или риба, хляб. Това ми е достатъчно. Алкохолът е забранен, но това ограничение не ми тежи много", разказва Ходорковски.
Затворниците не разполагат с мобилен телефон, компютър и интернет. Има само един телевизор за стотина затворници, но той се ползва в строго регламентирани часове. "Можем да гледаме само големите национални телевизии, чието съдържание е цензурирано, а много често и самите журналисти си налагат автоцензура", казва той, но допълва, че за сметка на това има абонамент за няколко вестника.
Ходорковски казва, че само веднъж е ставал жертва на физическа разправа в затвора, когато един затворник с психически проблеми го нападнал с нож в лагера в Сибир, близо до китайската граница. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)