ХАМАС напусна Кайро без споразумение

ЕС и Свят 05.02.2009 16:01

Представителите на ХАМАС напуснаха Кайро, без да бъде постигнато споразумение за дългосрочно примирие с Израел, съобщава на електронната си страница израелският вестник “Йедиот Ахронот”. Постигнато е съгласие по основните точки за установяване на примирие, но не са преодолени различията във връзка с отварянето на контролно-пропускателните пунктове, заявиха от групировката. Мохамед Наср, представител на политическото бюро на движението, обяви, че Израел се опитва да избегне първото отваряне на граничните пунктове с Ивицата Газа.

Делегация на ХАМАС ще даде окончателен отговор на предложението за дългосрочно примирие в събота, съобщава осведомителната агенция МЕНА, позовавайки се на египетските посредници в преговорите. „Екипът ще се върне в Кайро в събота, за да осведоми египетските власти за окончателното решение по въпроса”, е съобщил анонимен източник.

Междувременно соченият за фаворит на предстоящите парламентарни избори в Израел и лидер на дясната опозиция Бенямин Натаняху разкритикува настоящото израелско правителство за излишното, според него, “прибързано и с нисък резултат прекратяване на военната операция в палестинския анклав”. Според него Дългосрочно решение на проблема с Газа, от където след края на операцията продължават да обстрелват с ракети южен Израел, се крие в унищожаването на режима на ХАМАС. /Vsekiden.com

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355