Грузия праща в затвора опозиционер за призиви за "мирна революция"

ЕС и Свят 21.05.2026 16:45 Снимка: ДНЕС+

Грузия праща в затвора опозиционер за призиви за "мирна революция"

Съд в Грузия осъди висш опозиционен лидер на 2 години и половина затвор по обвинения в саботаж и подбуждане към преврат на местните избори миналата година, съобщават "Ройтерс" и информационната агенция "Интерпрес".

Леван Хабеишвили - бивш председател на Обединеното национално движение (ОНД) - една от най-големите опозиционни групи в страната в Южен Кавказ, беше арестуван през септември миналата година, след като многократно призоваваше грузинците да излязат на улицата за "мирна революция" в деня на общинските избори.

Самият Хабеишвили отхвърля обвиненията срещу себе си.

Управляващата партия "Грузинска мечта", която е на власт от 2012 г., спечели общинските избори на 4 октомври миналата година. Двата най-големи опозиционни блока, включително ОНД, бойкотираха гласуването в съответствие с по-широк конфликт с правителството.

Грузинците протестират всяка вечер от ноември 2024 г., когато правителството обяви, че замразява преговорите за присъединяване към Европейския съюз.

Грузинската полиция за борба с безредиците използва лютив спрей и водни оръдия, за да разпръсне демонстранти в изборната нощ, след като някои протестиращи се опитаха да щурмуват президентския дворец в столицата Тбилиси.

Десет души, включително известен грузински оперен певец, бяха осъдени на дълги присъди затвор този месец във връзка с тези протести. Критиците на правителството твърдят, че присъдите са част от по-широк модел на опити на "Грузинска мечта" да заглуши гласовете на опозицията, тъй като Грузия предприема антизападен завой към авторитарен, проруски път.

Правителството отрича, че политиките му са авторитарни и обвинява опозиционните партии - няколко от които се стреми да забрани напълно - че се опитват да подбудят към насилствени преврати.

Още по темата

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355