ЕС и Свят 21.07.2024 17:21 Снимка: ДНЕС+
Германска фирма навигирала завода за лимузините на Путин как да прескочи санкциите
Малко след началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. германската спедиторска компания "Хелман уърлдуайд лоджистикс" (Hellmann Worldwide Logistics) съобщава на служителите си в Москва, че напуска страната. Някои висши служители, работили за германската компания, виждат в това нова възможност, разказва Ройтерс в специално разследване.
Преди началото на войната московското представителство на "Хелман" давало възможност на руски индустриални фирма да внасят в Русия западни инструменти, части и оборудване, но това става невъзможно след налагането на серия от санкции.
Но за сметка на това регистрираната в Русия компания "Хайнрих Тап Рус" (Heinrich Tapp Rus - HT Rus), сред чиито собственици фигурират поне двама бивши служители на "Хелман", поема връзките със старите клиенти на германската фирма, пише БТА.
На уебстраницата си "Хайнрих Тап Рус" предлага на клиентите си в Русия "паралелен внос". Терминът е широко използван за заобикалянето на санкциите с внос за западни продукти през трети страни като например Турция и ОАЕ, припомня Ройтерс. В маркетинговите си материали компанията компанията залага на мотото "Нова реалност - нови възможности".
Въз основа на руски данъчни документи от 2023 г. и 2024 г. и официални корпоративни регистри в Русия и Германия Ройтерс установява, че "Хайнрих Тап Рус" е подпомагала руски клиенти, санкционирани заради подкрепата на руската военна машина.
Компанията, което е обявила приходи от 17,5 милиона долара за миналата година, е работила с клиенти като "Аурус", произвеждаща лимузините на руския президент Владимир Путин, подразделение на "Камаз" за военни камиони, производителят на оптично електронно оборудване "Протон" и Тюменския завод за батерии, доставящ батерии на производители на оръжия, сочат руските данъчни документи.
През втората половина на 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г. "Хайнрих Тап Рус" често е работил с "Аурус", а осъществените трансакции са на стойност 172 324 долара. Дейността, осъществена с "Камаз", възлиза на 290 725 долара. "Протон" е заплатил на "Хайнрих Тап Рус" 26 156 долара за извършените услуги, а от Тюменската фабрика за батерии компанията получава 312 000 долара.
Ройтерс не е в състояние да установи дали става дума за "паралелен внос", тъй като данъчните документи не разкриват естеството на извършените услуги. От "Камаз" твърдят, че или информацията е грешна, или те просто не знаят за нея. Други две компании отказват коментар.
"Хайнрих Тап Рус" е един от многото посредници, предлагащи помощ на руски клиенти при доставките на промишлени стоки в Русия. Тази дейност обаче попада под ударите на санкционния режим само ако самите стоки са забранени, или ако посредникът работи със санкционирани компании, уточнява Ройтерс.
"Хайнрих Тап Рус" обаче се набива на очи, тъй като един от малкото доказани случаи, при който жители на ЕС правят бизнес пряко или през изцяло притежавано дъщерно дружество със санкционирани компании, установява разследването.
Фирмата е притежавана от регистриран в Германия компания, акционер в която е германски бизнесмен, а до миналия месец друг германец е бил и неин директор, сочат корпоративните регистри.
По силата на европейските санкции срещу Русия всяка компания, правеща бизнес с руска фирма, включена в черния списък, нарушава санкциите. От това следва, че самата западна компания трябва да бъде санкционирана.
"Хелман уърлдуайд лоджистикс" твърди, че няма нищо общо с дейността на "Хайнрих Тап Рус" или с хората, които я управляват. Ройтерс не е открила доказателства, че "Хелман" са нарушавали санкциите.
"През 2022 г. всичко свързано със санкционирани стоки, целият този бизнес беше прехвърлен на "Хайнрих Тап Рус", казва бивш мениджър на "Хелман" в Русия, пожелал анонимност.
"Хайнрих Тап Рус" е собственост на регистрираната в Германия "Ейч Ти Ийст мениджмънт" (HT East Management), сочат руски корпоративни регистри. Мажоритарен дял в тази компания през юни 2022 г. купува Александър Рьоделер, базиран в Дюселдорф бизнесмен, според германските регистри. Между 2017 г. и 2022 г. Рьоделер работи в Германия за източното подразделение на "Хелман", което работи с Русия, посочват от "Хелман" в съобщение до Ройтерс.
В момента Рьоделер работи за германската инвестиционна компания "Ейч Ти Пи Максимум" (HTP Maximum), чийто управляващ директор е Патрик Нате. Той самият е бивш мениджър в "Хелман", напуснал компанията през юли 2022 г. До март 2023 г. "Ейч Ти Ийст мениджмънт" и "Ейч Ти Пи Максимум" са споделяли един и същи адрес в Дюселдорф.
Според собствения й уебсайт "Ейч Ти Пи Максимум" между 2017 г. и 2021 г. е притежавала дял от германската компания "Хенрих Тап" (Henrich Tapp GmbH), която на свой ред е била мажоритарен собственик на "Ейч Ти Ийст мениджмънт". През юни 2022 г. тя продава дела си.
Ройтерс не е открила други връзки между "Ейч Ти Ийст мениджмънт" и "Ейч Ти Пи Максимум". Пред Ройтерс Нате посочва, че няма отношения с "Хайнрих Тап Рус" или нейната компания майка.
Притежаващият германско и руско гражданство Владимир Клаус, работил за "Хелман" в Москва до затварянето на офисите на компанията там през 2022 г., е бил директор в "Ейч Ти Ийст мениджмънт" до 12 юни т. г. Той не отговаря на отправените му от Ройтерс въпроси.
Агенцията не е открила преки доказателства, че "Ейч Ти Ийст мениджмънт", собственикът на "Хайнрих Тап Рус", е правил бизнес пряко с някоя санкционирана компания.
Управляващият директор на "Хайнрих Тап Рус" Руслан Шакиров казва, че той контактува пряко с Рьоделер като директор на компанията майка и твърди, че "компанията майка е напълно информирана за дейността на "Хайнрих Тап Рус", взема участие в тях и дава съответните инструкции".
Запитан от Ройтерс, Рьоделер казва: "Не разполагам с подробности относно бизнес делата на "Хайнрих Тап Рус", нямам влияние върху операциите им".
От германските митници, които следят за спазването на санкционния режим, заявиха, че не могат да коментират конкретни случаи. Оттам допълниха, че в по-общ план при определени обстоятелства германската компания би могла да бъде държана отговорна за извършени нарушения на санкциите от страна на чуждестранното й дъщерно дружество.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08755 |
GBP | 1 | 2.35585 |
RON | 10 | 3.9314 |
TRY | 100 | 5.29331 |
USD | 1 | 1.81532 |
Последни новини
- 11:48 Служебният кабинет трябва да одобри удължаване на договора на БДЖ с 1 година
- 11:39 Виктория Василева за "Величие": Много си надценяват ролята
- 11:34 Радан Кънев видя риск от разпадане на коалицията ПП-ДБ, "тя в момента почти не съществува"
- 11:31 Military Watch Magazine: Никой не знае колко танка Abrams оцеляха на фронта и дали въобще ги има
- 11:23 Пожар избухна в компанията, която сглобява атомните подводници на Обединеното кралство
- 11:22 От днес затварят дясното платно на бул."Вл. Варненчик" в посока центъра на Варна
- 11:20 Проф. Константинов: На "Величие" не достигат 31 гласа. Само съдът може да отвори чувалите
- 11:14 Везенков във вихъра си, Олимпиакос би Реал