Гърция може да стане водороден хъб и център за производство на синтетични горива

ЕС и Свят 02.01.2024 18:24 Снимка: ДНЕС+

Гърция може да стане водороден хъб и център за производство на синтетични горива

Очаква се до 2050 г. в Европа да са необходими инвестиции на обща стойност до 650 милиарда евро за преобразуване на рафинериите за производство на биогорива и за нови единици за синтетични горива от зелен водород, вода и възобновяема електроенергия. Това предаде за БТА агенция АНА-МПА, позовавайки се на интервю с Лиана Гута, генерален директор на Европейската асоциация на производителите на горива.

Гута отбеляза, че сега от европейските рафинерии се изисква да намерят баланс, да останат конкурентоспособни и печеливши, като продължат плавното и сигурно снабдяване с горива през преходния период и същевременно правят огромни инвестиции за производството на специфична гама от възобновяеми горива.

„Това може да създаде сериозни заплахи за оцеляването на европейските рафинерии с последствия върху енергийната сигурност на европейските граждани и да доведе до увеличаване на зависимостта от вносни горива, рискове, които не са взети предвид“, смята още тя.

Гута, до неотдавна директор по енергийната политика и международните отношения на корпорацията на петролни рафинерии „ХЕЛЕНИК ЕНЪРДЖИ" (HELLENiQ ENERGY), сега е начело на организация, в която са представени 40 компании и 98% от рафиниращия капацитет в ЕС, Обединеното кралство, Норвегия и Швейцария. Според нея в решенията на ЕС трябва да намери отражение реализмът, провокиран от кризи като руската инвазия в Украйна.

В отговор на въпрос как вижда енергийния профил на Европа и Гърция през 2050 г., генералният директор на Европейската асоциация на производителите на горива посочи: „През 2050 г. Европа ще се нуждае не от една или две, а от широк набор от зелени технологии. Възобновяемите горива, в допълнение към зелената електрификация, водорода и съхранението на въглерод, ще играят ключова роля, тъй като имат значителни преимущества: получаване от местни устойчиви суровини, снабдяване на всяко кътче на Европа със съществуващата широка инфраструктурна мрежа, принос за енергийната сигурност, кръговата икономика, децентрализирано производство и разпределение на енергия. Централна и Северна Европа ще имат предимство в производството на биомаса, докато южноевропейските страни, включително Гърция – в производството на синтетични горива, като важна роля в тази посока ще играе добиването на изобилна и евтина зелена електроенергия и зелен водород. Гърция трябва да се възползва от тази възможност и с богатия си възобновяем потенциал и геостратегическото си положение да се превърне в център не само за вятърна и слънчева енергия, но и водороден хъб, както и в център за получаване на синтетични горива, които могат да се произвеждат в страната, снабдявайки със зелена енергия цяла Европа.“

(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора ѝ като източник.)

CHF CHF 1 2.08533
GBP GBP 1 2.34504
RON RON 10 3.93219
TRY TRY 100 5.37387
USD USD 1 1.90145