Гърция и Турция постигнали напредък в преговорите си

ЕС и Свят 22.09.2023 10:02 Снимка: ДНЕС+

Гърция и Турция постигнали напредък в преговорите си

Геополитическото напрежение между Гърция и Турция остава, но Атина наскоро е постигнала добър напредък в нормализиране на отношенията с Анкара. Това каза в четвъртък в речта си пред Общото събрание на ООН гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. 

"Постигнахме добър напредък през последните месеци по отношение на нормализиране на нашите отношения. В наш взаимен интерес е да продължим по този път", каза Мицотакис.

Той говори ден след срещата си с турския президент Реджеп Ердоган в Турската къща в Ню Йорк, по време на която двамата лидери потвърдиха "положителния климат в отношенията" между двете страни и решимостта си да го запазят.

Ердоган и Мицотакис също обмениха мнения по регионални и международни въпроси, включително скорошни природни бедствия, климатичната криза и миграцията в средиземноморския регион. Те също така се договориха да работят заедно за справяне с миграцията, като признаха, че това е общо предизвикателство и за двете страни, допълва Анадолската агенция.

В обръщението си гръцкият премиер подчерта, че изменението на климата и миграцията са две от "най-големите споделени предизвикателства" с Турция, както в настоящето, така и в бъдещето. Мицотакис каза, че е казал на президента Ердоган, че "основното ни разногласие относно разграничаването на нашите морски зони в Егейско и Източното Средиземноморие е изключително важно. То остава, но може да бъде решено в съответствие с международното право и по-специално Конвенцията на ООН , морското право и в духа на добросъседските отношения."

"Нашият ангажимент към суверенитета, териториалната цялост на Кипър и решението за една държава, базирана на двузонална, двуобщностна федерация, е твърд, добави той. Той също така каза, че кипърският въпрос остава "основен приоритет за Гърция" и Атина ще продължи "напълно да подкрепя ръководените от ООН усилия за улесняване на възобновяването на преговорите, винаги въз основа на съответните резолюции на Съвета за сигурност на ООН"

"Кипърският проблем" — известен още като кипърски конфликт, кипърски спор или кипърски въпрос — е сложен спор, включващ общността на кипърските гърци в южната част на Кипър и общността на кипърските турци в северната част. Остров Кипър, разположен в Средиземно море, е разделен на два основни сектора: международно признатата Република Кипър, населена предимно от кипърски гърци и Севернокипърската турска република (KKTC), която е призната само от Турция.

В основата на конфликта е несъгласието между кипърските гърци и турци относно политическия статут и бъдещето на острова. Но последиците от спора се простират далеч отвъд самия остров. Силите - гаранти по споразуменията от Цюрих и Лондон — а именно Гърция и Турция и в по-малка степен Обединеното кралство — играят значителна роля в текущите преговори. Обединените нации посредничат в тези преговори за намиране на решение за обединението на острова. През последните години Европейският съюз също се включи в сложния въпрос, добавяйки още един слой към преговорния процес.

Турция претърпя значителна промяна в политиката си спрямо Кипър след неуспешните компромисни преговори в Кран Монтана, Швейцария, през 2017 г. На неформална конференция 5+1 в Женева на 27-29 април 2021 г. представители на Обединеното кралство, Турция, Гърция и Турция и общностите на кипърските гърци и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш обсъдиха потенциални решения на кипърския проблем.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481