
ЕС и Свят 14.05.2022 15:55 Снимка: ДНЕС+
Г-7 обмисля 30 млрд. евро помощ за Украйна
Финансовите министри на страните от Г-7 планират да предоставят финансова помощ на Украйна в размер на около 30 милиарда евро, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на германското издание "Шпигел".
Очаква се решение за това да бъде взето на среща в Германия следващата седмица.
Средствата са предвидени за покриване на финансовите нужди на Украйна и ще бъдат отпуснати до края на годината под формата на заеми и безвъзмездна помощ. Това означава, че страната няма да трябва да връща цялата сума.
Участниците в преговорите посочват, че Украйна е определила, че до края на годината са й необходими около 5 милиарда евро помощ на месец, например за плащания на заплати на държавни служители, за пенсии и други социални плащания.
Международният валутен фонд смята подобни изчисления за разбираеми и е съгласен с посочената цифра.
От няколко седмици западните страни водят засилени преговори по въпроса. Към момента обаче никоя от европейските държави все още не е дала съгласието си да участва в програмата за подкрепа на Украйна. Обсъжда се е и дали помощта на Украйна да бъде предоставена безвъзмездно.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09493 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.86306 |
![]() |
100 | 4.01142 |
![]() |
1 | 1.6565 |
Последни новини
- 11:55 Варна приема второто балканско издание на фестивала за съвременно изкуство „Пиктоплазма“
- 11:48 Охранител наръга софиянец пред хотел в Бургас
- 11:41 Тръмп: Зеленски ще бъде принуден да сключи сделка с Русия
- 11:33 Варна е домакин на деветото издание на Туризъм-Експо „Дестинация Варна 2025“
- 11:26 Варненската библиотека въведе мобилно приложение за услугите си
- 11:17 The American Conservative: Войната в Украйна наближава неизбежния си край - Русия печели
- 11:11 Стиви Уондър винаги е смятал Отис Рединг за перфектен: Всичко, което правеше, беше невероятно
- 11:04 29-годишен с нерегистриран макси скутер е с опасност за живота в болница в Бургас