ЕС и Свят 16.03.2025 16:40 Снимка: ДНЕС+
FT: Си Цзинпин отказа покана за среща от Брюксел за 50 г. дипломатически отношения с ЕС
Китай и ЕС прекараха по-голямата част от 2024 г. в размяна на обвинения в свръхкапацитет, незаконни субсидии и взаимен дъмпинг на пазарите
Китайският президент Си Цзинпин е отказал покана да посети Брюксел за среща на върха по случай 50-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Европейския съюз и Китай, съобщи днес "Файненшъл таймс" (FT).
Пекин е съобщил на представители на ЕС, че вместо Си с председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия ще се срещне премиерът Ли Цян, пише британският вестник, цитиран от Ройтерс и БТА.
На срещите на високо равнище в Брюксел обичайно присъства китайският премиер, докато президентът е домакин на срещите в Пекин. ЕС обаче иска Си да участва в отбелязването на половин век от установяването на дипломатически връзки между Пекин и съюза, отбелязва всекидневникът.
Напрежението между Брюксел и Пекин се засили след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., като ЕС обвинява Китай, че подкрепя Кремъл, посочва "Файненшъл таймс". Миналата година ЕС наложи мита върху вноса на китайски електромобили.
Китайското външно министерство за момента не е отговорило на молба на Ройтерс за коментар.
"Неофициалните разговори, както за определяне на датата за срещата ЕС-Китай тази година, така и за равнището на представителството, продължават", е казал пред вестника висш европейски служител. Китайското външно министерство е заявило пред ФТ, че не разполага с информация, която да предостави по въпроса.
Китай и ЕС (втората и третата по големина икономики в света) прекараха по-голямата част от 2024 г. в размяна на обвинения в свръхкапацитет, незаконни субсидии и взаимен дъмпинг на пазарите. През октомври миналата година ЕС наложи двуцифрени мита върху произведените в Китай електромобили в допълнение към стандартното си мито от 10% за внос на автомобили.
Тази стъпка предизвика бурни протести от страна на Пекин, който на свой ред повиши бариерите за внос на някои продукти от ЕС.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за вторник, 31 март 2026 г.
- 20:43 Доц. Медиха Хамза, СДС: Десните хора у нас ще гласуват с разум, но и с възродена "синя" надежда!
- 19:37 След намеса на президента: Великденските служби в храма "Гроб Господен" ще се състоят по обичаному
- 19:31 Business Insider: Страните от НАТО допускат опасна грешка при закупуването на оръжие
- 19:23 WSJ: В дългосрочен план войната в Иран е заплаха за глобалните амбиции на Русия
- 19:15 Politico сее страх дни преди вота: Унгария може да бъде изключена от ЕС, ако Орбан спечели
- 19:07 Зеленски се жалва: Съюзниците ни пращат сигнали да намалим ударите по руския петрол
- 19:00 МРРБ: До 4 април се подава заявление за гласуване по настоящ адрес