ЕС и Свят 17.03.2026 19:34 Снимка: ДНЕС+
FT: САЩ позволиха на Иран да продава петрол и за по над 140 милиона долара на ден
САЩ позволиха на Иран да търгува с петрол. При цена над 100 долара за барел, страната печели над 140 милиона долара дневно, пише Financial Times.
Иран неочаквано печели от продажбите на петрол, докато САЩ си затварят очите. Въпреки санкциите, страната изнася приблизително 1,5-1,6 милиона барела дневно, пише вестникът.
Според изданието, от началото на американските и израелските въздушни удари по иранска територия, 13 супертанкера са били натоварени с петрол на главния терминал на остров Харг.
"Около 24 милиона барела ирански петрол преминаха през Ормузкия проток, въпреки че страната блокира други корабоплавания. Много доставки се извършват чрез така наречения сенчест флот, който крие маршрутите си от санкции", продължава анализът на вестника.
Изданието цитира изявление на министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, според което Вашингтон е готов да толерира иранските продажби въпреки войната и съществуващите американски санкции.
"Иранските кораби вече започнаха да плават и ние позволихме това да се случи, за да снабдим останалата част от света", каза дословно той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:14 Дмитриев: Оставката на Стармър е сигнал за поддръжниците на войната
- 09:06 Съдът регистрира партия "Прогресивна България"
- 08:58 Бивш министър в кабинета на Педро Санчес бе осъден на 24 години затвор за корупция
- 08:51 Бабиш забрани на чешкия президент да присъства на срещата на върха на НАТО
- 08:43 Антон Кутев: Искаше ми се да вървим много по-бързо, искаше ми се да сме много по-решителни
- 08:36 Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение
- 08:28 САЩ временно свалят петролните санкции срещу Иран
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.