ЕС отпуска 120 млн. евро за укрепване на ПВО на Молдова

ЕС и Свят 13.07.2026 15:44 Снимка: ДНЕС+

ЕС отпуска 120 млн. евро за укрепване на ПВО на Молдова

Европейският съюз отпуска 120 милиона евро за укрепване на противовъздушната отбрана на Молдова, съобщи Съветът на ЕС, цитиран от "Ройтерс".

Средствата ще бъдат предоставени по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира (European Peace Facility) и са предназначени за повишаване на способностите на въоръжените сили на Република Молдова в областта на въздушната отбрана.

"Съветът прие днес мярка за помощ на стойност 120 милиона евро по Европейския механизъм за подкрепа на мира в подкрепа на въоръжените сили на Република Молдова с цел укрепване на способностите на страната за противовъздушна отбрана", се казва в изявлението.

Отношенията между Молдова и Русия се влошиха след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. През ноември миналата година молдовските власти съобщиха, че руски безпилотни летателни апарати са навлезли във въздушното пространство на страната.

Молдова се намира между Украйна и държава членка на Европейския съюз - Румъния. Населението ѝ е с преобладаващо румънскоезично мнозинство и значително рускоезично малцинство. През последните десетилетия политическият живот в страната се характеризира с редуване на управления, подкрепящи по-тясна интеграция с Европейския съюз, и такива, които се стремят към по-близки отношения с Москва.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355