ЕС и Свят 04.10.2024 14:30 Снимка: ДНЕС+
ЕС одобри допълнителните мита върху китайските електромобили
Страните членки на ЕС са одобрили предложението на Европейската комисия за налагане на допълнителни мита върху китайските електромобили, съобщават Ройтерс и ДПА, като се позовават на ЕК, пише БТА.
Предложението е било подкрепено от достатъчен брой държави, подчертава Комисията.
Новите мита, достигащи до 35%, могат да влязат в сила от ноември, ако дотогава не се стигне до споразумение с Китай, посочват дипломати.
Новите мита могат да бъдат в сила за срок от 5 години и ще допълват стандартното мито от 10%, с което се облага вносът на автомобили в ЕС.
Въпреки че са одобрени, влизането им сила не е гарантирано. ЕК може да ги отмени, ако постигне междувременно споразумение с Китай, преговорите по което продължават.
По-рано стана ясно, че Германия ще гласува против, съобщи Ройтерс. Източници от министерството на икономиката са съобщили за агенцията, че Берлин иска справедлива конкуренция, а не търговска война.
Освен това се разбра и че Швеция ще се въздържи при гласуването, обяви министърът по въпросите на външната търговия Бенджамин Дуса, цитиран от Ройтерс.
По думите му Швеция е смятала да гласува против, но след дискусии с ЕК е решила да се въздържи.
"Получихме положителни сигнали от ЕК, че се върви към индивидуални решения за автоиндустрията и по-конкретно за "Волво" (Volvo Cars)", заяви министърът. "Позицията на Швеция е, че най-доброто е Китай и ЕС да постигнат разбирателство по проблема".
Швеция се въздържа и при първото неангажиращо гласуване през юли.
По-рано Ройтерс посочи, че Франция, Италия, Полша и Гърция ще гласуват в подкрепа на митата, което е достатъчно те да бъдат одобрени.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 13:35 Предстои снежен и леден януари, условия за виелици и в по-ниските райони
- 13:24 Военното разузнаване внедрява агенти в министерства и фирми
- 13:14 Папа Лъв XIV отслужи първата си меса за Рождество Христово
- 13:02 Големият син на сем. Бекъм съвсем зачеркна родата си
- 12:51 Папа Лъв XIV натъжен: Русия отказа да сключи коледно примирие във войната с Украйна
- 12:41 САЩ обещали на Лукашенко лекарство за отслабване срещу политзатворници
- 12:29 След въвеждане на еврото, спестяванията в лева ще бъдат автоматично превалутирани в евро
- 12:18 Либерали искат забраната на коледни песни в кръчмите на Острова, „Jingle Bells“ била расистка