ЕС и Свят 11.05.2024 12:28 Снимка: ДНЕС+
ЕС има предложение за гаранции за сигурност към Киев?
Европейският съюз иска да даде на Украйна гаранции за сигурност. В момента с Киев се обсъжда проект, с който Welt am Sonntag се е запознал.
Европейският съюз иска най-късно до началото на юли месец да поеме обширен ангажимент по отношение на сигурността на Украйна в отбранителната ѝ кампания срещу Русия. Ангажиментът е в сферата на политическа, военна и икономическа помощ и трябва да се прилага, докато Украйна се присъедини към ЕС и НАТО.
Според информация на изданието посланици на 27-те държави членки на Съюза са постигнали съгласие по текст от единадесет страници, класифициран като "поверителен", който в момента се обсъжда с правителството в Киев.
В документа се казва: "Европейският съюз и неговите държави членки играят решаваща роля за непосредствената и дългосрочната сигурност и устойчивост на Украйна чрез военна и гражданска помощ, хуманитарна, финансова, търговска и икономическа подкрепа, настаняване на разселени лица, подкрепа за реформи, възстановяване и рехабилитация, но също така и чрез ограничителни мерки и дипломатическа подкрепа."
По-конкретно ЕС уверява Украйна в незабавни консултации в случай на нови нападения. Проектът на 27-те държави от ЕС гласи: "В случай на бъдеща агресия Европейският съюз и Украйна възнамеряват да се консултират в рамките на 24 часа относно нуждите на Украйна да упражни правото си на самоотбрана съгласно член 51 от Устава на ООН".
Това обаче изключва възможността за пряко участие на войници от ЕС заедно с украински войници в бойни операции срещу Русия. Въпреки това Брюксел обещава на Украйна продължаване на доставките на смъртоносни и несмъртоносни оръжия, продължаване на обучението на войници, помощ при реформирането на сектора за сигурност, подкрепа при разминирането на страната и сътрудничество в областта на защитата срещу хибридни заплахи и кибератаки.
Помощ за възстановяване
"Фондът за подкрепа на Украйна ще разполага с бюджет от пет милиарда евро през 2024 г. До 2027 г. могат да се предвидят допълнителни годишни увеличения." Помощта за възстановяване обаче ще зависи и от това от какво ще се нуждае украинската армия в бъдеще и какви допълнителни двустранни вноски ще направят държавите от ЕС.
Същевременно ЕС се ангажира да предостави на Киев мащабна подкрепа за възстановяването. Това вероятно ще изисква сериозна финансова помощ. През февруари 2023 г. Световната банка вече оцени разходите за възстановяване на страната на 411 милиарда щатски долара. Оттогава насам обаче и мащабите на разрушенията са се увеличили значително.
При закрити врата високопоставен дипломат от ЕС е намекнал колко трудно ще бъде това предизвикателство за европейците, посочвайки и че в даден момент Европа трябва да се ангажира и с възстановяването на ивицата Газа.
Очаква се скоро ЕК да направи предложение, което - подобно на т.нар. фонд за възстановяване за борба с последиците от епидемията от корона вирус - да предвижда един вид еврооблигации за финансиране на възстановяването на Украйна и ивицата Газа.
ЕС иска да поеме ангажименти за сигурност най-вече поради натиска на правителството в Киев. Обещанията обаче са също толкова правно необвързващи, колкото и двустранните споразумения за гаранции за сигурност. Според вътрешна информация на ЕС досега само седем държави членки са дали такива гаранции: Германия, Дания, Франция, Италия, Финландия, Нидерландия и Латвия.
Други седем държави от ЕС отказват да сключат двустранни споразумения с Украйна относно ангажиментите в областта на сигурността: Словакия, Унгария, Хърватия, България, Кипър и Ирландия, Австрия и Малта. Швейцария и Турция, които не членуват в ЕС, също не желаят да сключат споразумение за сигурност с Киев.
На срещата на върха на ЕС в края на юни 2023 г. 27-те държави членки се споразумяха да поемат "бъдещи ангажименти за сигурност" към Украйна. По време на преговорите през последните месеци трите неутрални държави - Ирландия, Австрия и Малта - настояваха, че ЕС - за разлика от отделните държави членки - не трябва да предоставя никакви гаранции за сигурност, а само уверения за сигурност. От гледна точка на тези държави уверенията са по-малко обвързващи от гаранциите.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 14:05 Централноазиатските нации прокарват нов зелен търговски път, включително и за чиста енергия
- 13:55 Дженифър Гарнър се дистанцира от Джей Ло след развода на латината с Бен Афлек
- 13:45 Украйна иска от САЩ системи, които да свалят балистични ракети
- 13:34 Роналдо: Не съм в Саудитска Арабия за парите, а да оставя наследство
- 13:28 ПП-ДБ прие поканата на Борисов за среща
- 13:24 Маскиран засече кола в София, напръска шофьора със спрей и открадна 120 000 лева
- 13:13 Черна гора се присъедини към Единната зона за плащания в евро
- 13:08 Пратеник на руския патриарх Кирил е в София за 100 години от освещаването на "Св. Александър Невски“