ЕС и Свят 19.06.2023 08:46 Снимка: ДНЕС+
Ердоган обеща намаляване на инфлацията до едноцифрено число
„Ще намалим инфлацията, която от известно време е главоболие за нас и за света, отново до едноцифрено число“. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган на събитие на Асамблеята на турските износители в Истанбул.
Той потвърди, че целта на правителството е да намали ценовия натиск върху домакинствата и заяви, че се очаква износителите да достигнат рекордно високи доставки до края на годината.
„С премахването на изборната несигурност ръцете ни са по-силни в това отношение“, каза той.
Годишната инфлация се понижи до под 40% през май, което е забележителен напредък след достигането на 24-годишен връх от 85,5% през октомври миналата година.
Ердоган назначи Мехмет Шимшек, уважаван ветеран в областта на политиката, за министър на финансите и хазната, а Хафизе Еркан, бивш банкер от Уолстрийт, за управител на централната банка.
Назначенията са сигнал, че новоизбраното правителство може да предприеме промени в икономическата политика.
„Ще сведем до минимум енергийната тежест, която е най-големият ни проблем във външната търговия, с газ от Черно море, петрол от Габар, АЕЦ „Аккую“ и възобновяеми ресурси“, заяви Ердоган.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:30 Пожар гори в района на Слънчев бряг
- 20:43 Хороскоп за неделя, 16 август 2026 г.
- 19:33 Путин поздрави Ким Чен-ун за празника на Корея и обяви съвместна работа за сигурността
- 19:24 Лъчезар Богданов за "справедливата цена": Спомени от народната република
- 19:14 Германски евродепутат: Западните илюзии за победа тласкат Украйна към крах. Време е за мир с Русия
- 19:02 РИОСВ: Огромни количества отпадъци в София се съхраняват в нарушение на изискванията
- 18:51 Ню Йорк Таймс: Целта на Путин за 2026 г. е разпадането на НАТО и ЕС през Молдова
- 18:40 Болници са получили 120 млн. долара за смяна на пола на деца в САЩ