
ЕС и Свят 25.04.2024 17:46 Снимка: ДНЕС+
ЕК: Украйна, Бразилия и Великобритания заемат водещите места във вноса на храни в ЕС
Бразилия, Великобритания и Украйна са на първите три места по стойността на вноса на хранителни стоки в ЕС за януари, показват данни, представени днес от Европейската комисия, цитирани от БТА. Отбелязва се, че трите страни имат дял от по 10 на сто от общия внос на храни в ЕС в началото на годината, като се наблюдава понижение при Украйна (с 2 на сто) и Великобритания (с 5 на сто) в сравнение с данните за първия месец на миналата година.
Общо през януари 2024 г. износът от ЕС на храни достига 18,4 милиарда евро, а вносът възлиза на 13,4 милиарда евро. Търговският излишък на ЕС в хранително-вкусовата промишленост достигна 5 милиарда евро и това е увеличение с 27 на сто спрямо януари 2023 г., показват данните.
ЕС изнася най-много храни за Великобритания, САЩ и Китай, като при пратките за китайската страна се отчита понижетние със 141 млн. евро или 11 на сто спрямо миналата година, докато в останалите две направления има ръст - 23 на сто за британския пазар и 9 на сто за пазара в САЩ. Най-често ЕС изнася маслини, зехтин, захар, млечни изделия. При вноса за последната година се вижда намаление от 34 на сто при зърнените стоки.
![]() |
1 | 2.09269 |
![]() |
1 | 2.26763 |
![]() |
10 | 3.86688 |
![]() |
100 | 4.17071 |
![]() |
1 | 1.66213 |
Последни новини
- 14:56 Македонските "идентичност“ и „език" ще отпаднат от евродоклада на Скопие
- 14:47 Студенти от СУ излизат на протест заради драстичното увеличение на таксите за обучение
- 14:39 Шефът на Ryanair нарече Фон дер Лайен „безполезен политик“
- 14:31 Турция се готви за нова гореща вълна с рекордно високи температури
- 14:23 GTA VI може да остане най-скъпата игра в историята
- 14:16 Хванаха марихуана за 472 000 лв. на Капитан Андреево
- 14:08 От захарта до кашкавала: Как се промениха цените в потребителската кошница
- 13:59 Фентанил за десетки хиляди дози задържан при акция на ГДБОП