ЕС и Свят 18.06.2025 18:27 Снимка: ДНЕС+
ЕК почва наказателна процедура срещу България за питейната вода и продължава с тази за шума
Процедури за водата са открити и срещу Гърция, Испания, Нидерландия и Португалия
Европейската комисия съобщи, че е открила днес наказателни процедури срещу България, Гърция, Испания, Нидерландия и Португалия за неправилно въвеждане на промените в европейските правила за питейната вода, предава БТА.
Променените правила засягат изискванията за качеството на водата и въвеждат мерки срещу загубите по водопроводите. Отчита се, че засега средно 30 на сто от питейната вода се губи при доставката до потребителите. Държавите от ЕС трябваше да въведат изменените правила до 12 януари 2023 г., пояснява ЕК. В България националното законодателство не отразява правилно обхвата на предвидените изключения, уточнява комисията. На засегнатите държави е даден срок от два месеца за отговор, иначе наказателната процедура ще продължи.
Комисията днес съобщи, че продължава с процедурите срещу България, Гърция, Унгария и Словакия за неспазване на европейските правила за шума, включително с подходящо градско планиране и мерки за шумозащита.
Правилата предвиждат държавите от ЕС да одобрят карти за шумовото замърсяване в големите селища, по главните железопътни линии, основните пътища и около големите летища. Тези карти се предвижда да дадат основа при набелязването на мерки за намаляване на шумовото замърсяване. Държавите са длъжни да съобщят на ЕК данните от изготвените карти.
Комисията започна тази наказателна процедура през октомври 2024 г. и сега дава двумесечен срок за отговор, а след това може да реши да отнесе случая до Съда на ЕС, се посочва в съобщението.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 08:44 Белгийският премиер: Ясно е, че Европа трябва да затвори границите си за мигранти
- 08:36 Откриха 300 000 евро в домовете на задържани заради лабораторията за фентанил
- 08:28 Мадрид: Най-малко 72 000 мигранти са влезли в Сеута, близо 70 000 вече са се върнали в Мароко
- 22:36 Хороскоп за сряда, 5 август 2026 г.
- 19:27 Русия с нова заплаха: Крилатите ракети „Бандерол“ вече удрят Украйна и от земята?
- 19:21 Борисов обсъжда с кметове кой да е кандидат-президентът на ГЕРБ
- 19:14 Задържаха руснак, произвеждал дронове по указания на украинските служби
- 19:06 Гордостта на руския флот: Мощният 3500-тонен танкер „Валентин Риков“ встъпи на бойно дежурство