
ЕС и Свят 03.04.2025 17:52 Снимка: ДНЕС+
ДВ: Сценарий за нова война? Размяната на заплахи между САЩ и Иран е в разгара си
Напрежението между Иран и САЩ продължава да ескалира. В понеделник (31 март) Иран се оплака пред Съвета за сигурност на ООН от "безразсъдните и агресивни" изказвания на президента на САЩ Доналд Тръмп и ги нарече "грубо нарушение на международното право". Ден по-рано Тръмп заплаши, че ще бомбардира Иран, ако Техеран не се съгласи на нова ядрена сделка. "Ще има бомбардиране, каквото никога не сте виждали", каза той пред Ен Би Си. Върховният лидер на Ислямската република аятолах Хаменей веднага предупреди, че ако Вашингтон осъществи заплахите си, "определено ще има силна контраатака".
Сценарий за война?
След началото на регионалната война в Близкия изток иранската стратегия за възпиране очевидно вече не е толкова успешна, казва д-р Фарзан Сабет, експерт по контрол на въоръжението и директор на изследователския отдел в Женевския институт в Швейцария. Въпреки това Техеран все още разполага със значителни военни ресурси, казва Сабет. С помощта на ракети, безпилотни летателни апарати и операции в рамките на "оста на съпротивата" Иран може да нанесе огромни разрушения извън границите си.
Една от вероятните цели на тези нападения може да станат американските военни бази в региона. Бригаден генерал Амир Али Хаджизадех, командир на въздушно-космическите сили на Революционната гвардия, също заяви: "Американците имат поне десет бази в региона около Иран с повече от 50 000 войници. Седят в къща от стъкло."
Ако има американска атака, на прицела на Иран ще бъде и британско-американската военна база на остров Диего Гарсия в Индийския океан - това е заявил високопоставен представител на иранската армия пред британския вестник "Дейли мейл". Диего Гарсия е последната останала британска територия в Индийския океан. За Техеран няма да има значение дали са намесени британски или американски военни, важно ще бъде дали тази база ще се използва за военна атака срещу Иран.
"Ще бъдем принудени да се снабдим с ядрени оръжия"
В случай на нападение Иран няма да има друг избор освен да се снабди с ядрени оръжия, каза съветникът на аятолах Хаменей Али Ларижани в понеделник вечерта по държавната телевизия. "Не се опитваме да правим ядрени оръжия. Но ако допуснете грешка при ядрения въпрос в Иран, ще ни принудите, защото държавата трябва да се защити", каза той. "Без значение какви сметки си правите, не е във ваш интерес. Смятаме, че Америка трябва да намери друг път и да промени поведението си веднъж завинаги, вместо да се сражава с Иран."
Американското правителство, други западни държави и Израел искат да предотвратят разработването на ядрени оръжия от Иран. През 2018, по време на първия си мандат, Доналд Тръмп еднолично оттегли САЩ от ядрената сделка, подписана през 2015 във Виена, която имаше за цел да ограничи ядрената програма на Иран, а в замяна постепенно да бъдат вдигнати санкциите срещу Техеран. Вследствие на решението му Иран също спря да се съобразява с условията на сделката.
Иран продължава да твърди, че ядрените изследвания, които прави, са само с мирни цели. В последните месеци обаче иранските политици правят все повече противоречиви изказвания. Някои искат промяна в ядрената политика на страната, а други намекват, че е възможно да се разработват и ядрени оръжия.
Всички санкции срещу Техеран трябва да бъдат наложени отново
"Във военен конфликт с Иран САЩ със сигурност ще надделеят", казва Фарзан Сабет. "Но подобна победа би довела до сравнително мащабни и продължителни военни действия със значителни американски жертви и възможни атаки срещу съюзниците на САЩ и техните стратегически активи. По този начин войната би се отразила значително на световната икономика. Не мисля, че президентът Тръмп иска такъв конфликт. Той вероятно първо ще даде приоритет на всички други възможности, като например нови санкции в Съвета за сигурност на ООН, преди да започне по-сериозен въоръжен конфликт."
Въпреки размяната на реплики в публичното пространство, изглежда зад кулисите се полагат и дипломатически усилия. Американският президент написа писмо до Хаменей в началото на март, демонстрирайки, че е готов да преговаря. На 27 март лидерите на иранския режим потвърдиха, че са отговорили на писмото. Преки разговори обаче продължава да няма. Двете държави не поддържат дипломатически отношения.
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан обаче каза, че е отворен към индиректни преговори. Това обаче ще е сложно и ще отнеме доста време. А Иран няма много време за деескалация. До октомври 2025 година всяка страна, подписала ядреното споразумение с Иран, може да активира т.нар. клауза "snapback" (от англ. - връщане обратно) и автоматично да възстанови всички санкции срещу Техеран.
Шабнам фон Хайн, Дойче веле
Още по темата
![]() |
1 | 2.05057 |
![]() |
1 | 2.32386 |
![]() |
10 | 3.92942 |
![]() |
100 | 4.64601 |
![]() |
1 | 1.76249 |
Последни новини
- 12:08 Сняг, мраз, слани и още по-студено време в следващите дни
- 12:02 Премиерът Желязков: Правителството ще остане нетърпимо към всички прояви на корупция
- 11:59 Хаос на пистата: Зверски удар и пожар объркаха тренировката в Япония
- 11:51 ПП-ДБ иска пълен достъп до данните за акцията в Пловдив
- 11:44 Антон Хекимян: Тъжно е София да е в лапите на Терзиев и мрачното му задкулисие!
- 11:39 Варненски журналист с благотворително начинание в подкрепа на читалищна библиотека
- 11:36 При спецакция хванаха 45-годишен мъж с 30 кг кокаин
- 11:29 Пет коли изгоряха на паркинг в Бургас