Дойче банк предупреждава за криза на доверието в американския долар

ЕС и Свят 03.04.2025 19:40 Снимка: ДНЕС+

Дойче банк предупреждава за криза на доверието в американския долар

Дойче банк прогнозира, че на фона на последните развития, свързани с обявените от САЩ всеобхватни и мащабни мита спрямо останалия свят, съществува риск от големи промени в разпределението на капиталовите потоци, които да окажат влияние върху валутните фундаменти.

На свой ред, това ще доведе до "безпорядъчни" движения на валутния пазар и ще предизвика криза на доверието в щатския долар, прогнозира водещата германска банка.

Седмица по-рано Дойче банк предупреди, че вижда най-значителният риск от глобална дедоларизация от Втората световна война насам (замяна на щатския долар в международните разплащания).

Повод за това предупреждение дойде след информация на агенция Ройтерс от преди дни, според която някои служители на Европейската централна банка са изразили съмнение дали ЕЦБ може да разчитат на суапови линии в щатски долари по време на сериозни кризи на финансовите пазари.

"Непосредственият въпрос е дали ликвидната подкрепа от страна на Федералния резерв на САЩ ще бъде запазена или не в момент на непосредствен стрес. Последствията биха били сериозни", посочи Дойче банка, визирайки сигналите, че администрацията на Тръмп възприема все по-враждебен тон с Европа, като висши американски служители наричат европейски управляващи "жалки". Освен това администрацията на Тръмп все повече се обръща към тактики на лостове, ако не и на изнудване, при воденето на преговори, която изглежда се потвърди от снощни широкомащабни мита спрямо всички важни търговски партньори на САЩ.

Страхът е, че ако чуждестранните банки се нуждаят от ликвидност в щатски долари по време на криза, САЩ може да поискат нещо в замяна. Фед има споразумения за суапови линии в щатски долари с 14 други водещи централни банки като ЕЦБ.АЦБ и ЯЦБ.

Дойче банка подчертава, че тези споразумения са с "уж независимия" Федерален резерв, но в момента около Федерална комисия по далекосъобщения на САЩ (FCC) се водят съдебни дела, които повдигат въпроси относно независимостта на агенции като Фед.

В анализа на германската търговска банка се отбелязва, че съмненията относно ангажимента на Фед да поддържа доларова ликвидност – особено спрямо основните съюзници – биха ускорили усилията на другите държави да намалят зависимостта си от финансовата система на САЩ. Това в крайна сметка би довело до по-ниска чуждестранна собственост върху американските активи и широкообхватно отслабване на ролята на долара в глобалната финансова система.

Поучително е, че големите икономически съперници на Съединените щати като Китай и Русия не се радват на суап линии с Фед и са укрепили финансовите си системи чрез значително натрупване на официални резерви или чрез дедоларизация.
В крайна сметка, когато подобни опасения се прехвърлят към съюзниците на САЩ, според Дойче банка това вероятно ще създаде най-значимия тласък за глобална дедоларизация на американската валута след създаването на следвоенната глобална финансова архитектура.

Междувременно щатският долар поевтинява рязко след наложните от Тръмп мащабни мита.
Индексът на долара спрямо шест други валути се понижава в рамките на деня с над 2% към 101,35 пункта - най-ниско ниво от началото на октомври 2024 г.

Еврото пък поскъпва с над 2% към 1,1100 долара за пръв път от края на септември 2024 г., британската лира - с 1,4% към 1,3200 долара (най-високо ниво от октомври 2024 г.).

Щатският долар поевтинява с около 2% и спрямо японската и швейцарската валута, падайки към 146,30 йени и към 0,8590 швейцарски франка - също най-ниски нива за зелените пари от шест месеца насам.

CHF CHF 1 2.05057
GBP GBP 1 2.32386
RON RON 10 3.92942
TRY TRY 100 4.64601
USD USD 1 1.76249