
ЕС и Свят 24.01.2023 18:30 Снимка: ДНЕС+
Доларът поевтинява спрямо основните валути
В хода на валутната търговия във вторник сутринта щатският долар се обезценява умерено спрямо еврото и лирата стерлинг, като показва по-изразен спад спрямо йената.
Много участници на пазара очакват тази година японската централна банка да се откаже от политиката за насочване доходността на държавните облигации и това ще подкрепи националната валута.
В понеделник еврото беше подкрепено от изявленията на ръководителя на централната банка на Нидерландия Клаас Нот, че той подкрепя поне още две повишения на лихвените проценти с 50 базисни пункта.
Снощи президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард също каза, че централната банка на еврозоната ще направи всичко възможно да свали инфлацията до целевото ниво от 2%. Цената на заемите ще расте стабилно, докато достигне достатъчно ограничително ниво, след което ще остане на това ниво за дълго време, каза Лагард на събитие в Германия.
Към 10 часа българско време общата европейска валута се покачи спрямо долара с 0,19% - до $1,0888 за едно евро срещу $1,087 за евро при затварянето на сесията в понеделник. Преди ден еврото достигна цена от 1,0927 долара, най-високото ниво от миналия април.
Британската лира стерлинг днес сутринта също расте с 0,27% и се търгува на ниво около $1,2406 за едни паунд в сравнение с $1,2379 за паунд ден преди това.
По отношение на японската валута американската се понижава с 0,61% - до 129,88 йени за един долар спрямо 130,67 йени в края на търговията в понеделник.
Индексът ICE, който показва представянето на щатския долар спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), се понижи с 0,23% по време на днешната сутрешна търговия.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08311 |
![]() |
1 | 2.28993 |
![]() |
10 | 3.88802 |
![]() |
100 | 4.30748 |
![]() |
1 | 1.70398 |
Последни новини
- 08:39 Слънчево и топло в петък
- 20:24 Хороскоп за петък, 20 юни 2025 г.
- 19:51 Еврогрупата единодушно подкрепи членството на България в еврозоната
- 19:36 Турция е увеличила охраната по границата си с Иран, но не наблюдава приток на мигранти
- 19:28 Новак: Руското правителство не е получавало оферти за закупуване на "Северен поток 2"
- 19:21 Гроздан Караджов: Подготвяме варианти за развитие на жп граничния преход при Лесово
- 19:15 Нетаняху: Тираните от Техеран ще платят скъпо за атаката над израелската болница
- 19:07 Дмитрий Песков: Иран не е поискал военна помощ от Русия