Десните спечелиха парламентарните избори в Македония
ЕС и Свят 06.07.2006 09:56
Опозиционната дясна коалиция ВМРО-ДПМНЕ печели парламентарните избори, които се състояха в сряда в Македония, според данни от Държавната избирателна комисия. Според частичните неофициални резултати, оповестени от комисията, ВМРО-ДПМНЕ получава 33 на сто от гласовете. Управляващият Социалдемократически съюз на Македония има 24%. На трето място е коалицията на участвалите досега в управлението албански партии - Демократичния съюз за интеграция и Партията на демократичния напредък, на четвърто - опозиционната Демократична партия на албанците, на пето място - Новата социалдемократическа партия и на шесто ВМРО-Народна, съобщи македонската агенция Макфакс, цитирана от БТА.
Според аналитичния щаб на ВМРО-ДПМНЕ, коалицията печели 55 места в
120-членния парламент, а управлявалият досега Социалдемократически съюз - 32 места. Малко след полунощ Никола Груевски обяви победата на ВМРО -ДПМНЕ. 35-годишният бивш министър на финансите заяви пред привържениците си в изборния щаб, че на тези избори гражданите са проявили зрялост и мъдрост. Днес ще празнуваме, но още утре започваме да работим за бъдещето на нашата държава, за сформиране на правителство, защото загубихме много време през последните 16 години, каза Груевски. Започваме да работим за изпълнение на обещанията, които дадохме на гражданите и за прилагане на нашата програма "100 крачки".
Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ обеща, че неговото правителство ще е на всички граждани и ще се ориентира към повишаване на жизнения стандарт на цялото население.Трите основни проблема на Македония днес са много корупция, много бедност, много безработица. Затова ни очаква период с много тежка и упорита работа. Твърдо вярвам, че с усилена работа лека-полека ще започнат да се чувстват резултатите, но не обещаваме чудо, защото те не могат да се почувстват за месец -два. Обещаваме много работа, честен подход и отговорност. Ще бъдем най-отговорното правителство през
последните 16 години, заяви Груевски. След това той отиде на площад "Македония" в центъра на Скопие, за да празнува заедно с привържениците на ВМРО-ДПМНЕ изборната победа.
Лидерът на Социалдемократическия съюз на Македония и премиер на страната Владо Бучковски призна поражението на своята партия и поздрави Груевски с победата. Той подчерта, че Македония не бива да губи време по пътя към ЕС и НАТО и обеща, че СДСМ ще бъде конструктивна опозиция, на която ще може да се разчита да работи за европейското бъдеще на Македония.
Коалицията между двете македонски албански партии ДСИ-ПДН (Демократичния съюз за интегрция и Партията на демократичния напредък) е получила два пъти повече гласове в сравнение с Демократичната партия на албанците, съобщи на пресконференция в Тетово през нощта председателят на щаба на коалицията Гзим Острени. По данни на двете албански партии избирателната активност на парламентарните избори вчера в Македония е била 55%. Коалицията ДСИ-ПДН е доволна от хода на гласуването. Според нея изборите са преминали в демократична атмосфера.
Заместник председателят на Демократичната партия на албанците Мендух Тачи заяви обаче, че неговата формация (която остана с четвърти резултат) ще поиска от македонските власти и международните институции да бъдат анулирани резултатите в няколко избирателни секции и да бъде организирано прегласуване.
На парламентарните избори, четвъртите от обявяването на независимостта на Македония през 1991 година, около 1,7 милиона избиратели трябваше да изберат 120 депутати сред 2700 кандидати. Изборният ден премина без инциденти и без сигнали за нарушения. Оценката на Държавната избирателна комисия бе, че те са били демократични и в изборния ден са били получени сигнали само за незначителни проблеми. Мисля, че Брюксел ще ни даде положителна оценка, която ще ни позволи да продължим пътя си към ЕС и НАТО, заяви президентът Бранко Цървенковски.
На всички досегашни избори в бившата югославска република имаше нередности и международната общност предупреди, че ако и сега стане така, това може да забави интегрирането на Македония към евроатлантическите структури, напомнят кореспонденти на световните агенции. Миналата година Македония получи официален сатут на кандидат за член на ЕС, но още не е определена дата за започване на преговори. Македония се надява също да бъде приета в НАТО до 2008 г.
Според местни анализатори най-вероятно е бъдещата правителствена коалиция в Македония да се състои от ВМРО-ДПМНЕ и по-малките Нова социалдемократическа партия и Демократическата партия на албанците.
Информацията е на Netinfo.bg.
Според аналитичния щаб на ВМРО-ДПМНЕ, коалицията печели 55 места в
120-членния парламент, а управлявалият досега Социалдемократически съюз - 32 места. Малко след полунощ Никола Груевски обяви победата на ВМРО -ДПМНЕ. 35-годишният бивш министър на финансите заяви пред привържениците си в изборния щаб, че на тези избори гражданите са проявили зрялост и мъдрост. Днес ще празнуваме, но още утре започваме да работим за бъдещето на нашата държава, за сформиране на правителство, защото загубихме много време през последните 16 години, каза Груевски. Започваме да работим за изпълнение на обещанията, които дадохме на гражданите и за прилагане на нашата програма "100 крачки".
Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ обеща, че неговото правителство ще е на всички граждани и ще се ориентира към повишаване на жизнения стандарт на цялото население.Трите основни проблема на Македония днес са много корупция, много бедност, много безработица. Затова ни очаква период с много тежка и упорита работа. Твърдо вярвам, че с усилена работа лека-полека ще започнат да се чувстват резултатите, но не обещаваме чудо, защото те не могат да се почувстват за месец -два. Обещаваме много работа, честен подход и отговорност. Ще бъдем най-отговорното правителство през
последните 16 години, заяви Груевски. След това той отиде на площад "Македония" в центъра на Скопие, за да празнува заедно с привържениците на ВМРО-ДПМНЕ изборната победа.
Лидерът на Социалдемократическия съюз на Македония и премиер на страната Владо Бучковски призна поражението на своята партия и поздрави Груевски с победата. Той подчерта, че Македония не бива да губи време по пътя към ЕС и НАТО и обеща, че СДСМ ще бъде конструктивна опозиция, на която ще може да се разчита да работи за европейското бъдеще на Македония.
Коалицията между двете македонски албански партии ДСИ-ПДН (Демократичния съюз за интегрция и Партията на демократичния напредък) е получила два пъти повече гласове в сравнение с Демократичната партия на албанците, съобщи на пресконференция в Тетово през нощта председателят на щаба на коалицията Гзим Острени. По данни на двете албански партии избирателната активност на парламентарните избори вчера в Македония е била 55%. Коалицията ДСИ-ПДН е доволна от хода на гласуването. Според нея изборите са преминали в демократична атмосфера.
Заместник председателят на Демократичната партия на албанците Мендух Тачи заяви обаче, че неговата формация (която остана с четвърти резултат) ще поиска от македонските власти и международните институции да бъдат анулирани резултатите в няколко избирателни секции и да бъде организирано прегласуване.
На парламентарните избори, четвъртите от обявяването на независимостта на Македония през 1991 година, около 1,7 милиона избиратели трябваше да изберат 120 депутати сред 2700 кандидати. Изборният ден премина без инциденти и без сигнали за нарушения. Оценката на Държавната избирателна комисия бе, че те са били демократични и в изборния ден са били получени сигнали само за незначителни проблеми. Мисля, че Брюксел ще ни даде положителна оценка, която ще ни позволи да продължим пътя си към ЕС и НАТО, заяви президентът Бранко Цървенковски.
На всички досегашни избори в бившата югославска република имаше нередности и международната общност предупреди, че ако и сега стане така, това може да забави интегрирането на Македония към евроатлантическите структури, напомнят кореспонденти на световните агенции. Миналата година Македония получи официален сатут на кандидат за член на ЕС, но още не е определена дата за започване на преговори. Македония се надява също да бъде приета в НАТО до 2008 г.
Според местни анализатори най-вероятно е бъдещата правителствена коалиция в Македония да се състои от ВМРО-ДПМНЕ и по-малките Нова социалдемократическа партия и Демократическата партия на албанците.
Информацията е на Netinfo.bg.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:53 Хороскоп за сряда, 24 юни 2026 г.
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница