Десетки хиляди протестират в Москва
ЕС и Свят 24.12.2011 18:16
Десетки хиляди демонстранти протестират срещу режима в Москва, издигайки знамена и скандирайки лозунги за повторно произвеждане на парламентарните избори в Русия, засилвайки натиска над Владимир Путин в момент, когато той се бори за нов президентски мандат, предаде Ройтерс.
Според ДПА участието в протестите е рекордно, а според Франс прес - демонстрацията е "чудовищна".
Руската опозиция обяви, че демонстрантите в Москва срещу победата на партията на Путин на парламентарните избори на 4 декември са 120 000. Това съобщи пред събралото се множество опозиционерът Владимир Рижков, цитиран от АФП. По-рано полицията съобщи, че броят на демонстрантите в руската столица е 28 000.
"Следващия път ще накараме един милион души да излязат по улиците на Москва", обеща известният блогър Алексей Навални, който бе освободен след 15 дни арест заради участието си в неразрешена демонстрация в деня след изборите.
"Вече сме достатъчно много, за да превземем с щурм Белия дом (централата на правителството - бел. р.), но засега няма да го правим", подчерта той, като допълни: "Ние сме мирна сила. Но ще продължим да излизаме, докато не си върнем онова, което ни принадлежи".
"Догодина властта ще бъде на народа", изтъкна Навални в заключение.
Демонстрантите получиха подкрепата на бившия министър на финансите Алексей Кудрин, определен миналата седмица от Путин като "приятел".
Кудрин се появи на митинга и призова за предсрочни парламентарни избори, разобличавайки "фалшифицирането на резултатите" от вота на 4 декември, спечелен с близо 50 процента от управляващата партия Единна Русия.
"Има опасност от революция, ако няма диалог между властта и опозицията", предупреди бившият финансов министър, цитиран от АФП и БТА.
Един от първите оратори бе писателят Борис Акунин, който разкритикува изявлението на сегашния премиер Путин, който сравни опозиционерите с маймуни в телевизионно предаване.
"Този, който ще бъде избран за президент ни отговори, като ни обиди", изтъкна авторът на криминални романи. "Искате ли Путин да бъде нашият нов президент?", запита той, а тълпата отговори в хор: "Не!"
Демонстрантите издигаха лозунги против руската власт и бели балони - цветът на протестното движение. Те скандираха "Властта на народа" и "Русия без Путин".
Мястото на протеста се охранява от полиция, докарана с камиона, а в небето кръжи полицейски хеликоптер, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Според полицията е започнало масово разотиване на участниците в митинга "За честни избори" на проспект "Академик Сахаров" в центъра на Москва. Обстановката в района е спокойна.
ИТАР-ТАСС съобщава, че Санкт Петербург на два митинга са се събрали над 2500 души, а в Архангелск в два митинга "За честни избори" са участвали около 50 души. /Дарик радио
Според ДПА участието в протестите е рекордно, а според Франс прес - демонстрацията е "чудовищна".
Руската опозиция обяви, че демонстрантите в Москва срещу победата на партията на Путин на парламентарните избори на 4 декември са 120 000. Това съобщи пред събралото се множество опозиционерът Владимир Рижков, цитиран от АФП. По-рано полицията съобщи, че броят на демонстрантите в руската столица е 28 000.
"Следващия път ще накараме един милион души да излязат по улиците на Москва", обеща известният блогър Алексей Навални, който бе освободен след 15 дни арест заради участието си в неразрешена демонстрация в деня след изборите.
"Вече сме достатъчно много, за да превземем с щурм Белия дом (централата на правителството - бел. р.), но засега няма да го правим", подчерта той, като допълни: "Ние сме мирна сила. Но ще продължим да излизаме, докато не си върнем онова, което ни принадлежи".
"Догодина властта ще бъде на народа", изтъкна Навални в заключение.
Демонстрантите получиха подкрепата на бившия министър на финансите Алексей Кудрин, определен миналата седмица от Путин като "приятел".
Кудрин се появи на митинга и призова за предсрочни парламентарни избори, разобличавайки "фалшифицирането на резултатите" от вота на 4 декември, спечелен с близо 50 процента от управляващата партия Единна Русия.
"Има опасност от революция, ако няма диалог между властта и опозицията", предупреди бившият финансов министър, цитиран от АФП и БТА.
Един от първите оратори бе писателят Борис Акунин, който разкритикува изявлението на сегашния премиер Путин, който сравни опозиционерите с маймуни в телевизионно предаване.
"Този, който ще бъде избран за президент ни отговори, като ни обиди", изтъкна авторът на криминални романи. "Искате ли Путин да бъде нашият нов президент?", запита той, а тълпата отговори в хор: "Не!"
Демонстрантите издигаха лозунги против руската власт и бели балони - цветът на протестното движение. Те скандираха "Властта на народа" и "Русия без Путин".
Мястото на протеста се охранява от полиция, докарана с камиона, а в небето кръжи полицейски хеликоптер, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Според полицията е започнало масово разотиване на участниците в митинга "За честни избори" на проспект "Академик Сахаров" в центъра на Москва. Обстановката в района е спокойна.
ИТАР-ТАСС съобщава, че Санкт Петербург на два митинга са се събрали над 2500 души, а в Архангелск в два митинга "За честни избори" са участвали около 50 души. /Дарик радио
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)