ЕС и Свят 24.04.2025 09:58 Снимка: ДНЕС+
Десетки хиляди чакат пред базиликата „Свети Петър“, за да се простят с папа Франциск
Очакват се милиони да се съберат в Рим за поклонението пред Светия отец. През 2005 г над 4 млн поклонници от цял свят се простиха с папа Йоан Павел II
Над 100 000 души чакаха днес следобед на опашка, за да влязат в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана и да отдадат последна почит към папа Франциск, предаде агенция АНСА, като се позова на оценки на службата за сигурност на Ватикана.
Опашката пред църквата, която е смятана духовния и исторически център на католицизма, става все по-дълга с всеки изминал час, уточнява БТА.
Тленните останки на папата бяха изложени за поклонение в базиликата в сряда сутринта.
Първоначално се очакваше базиликата да остане отворена до полунощ, но тълпата е толкова многобройна, че властите във Ватикана не изключиха възможността тя да остане отворена по-дълго, отколкото бе обявено първоначално. Очаква се да се съберат още хора, особено в късния следобед и вечерта.
Очаква се милиони поклонници да се стекат в Рим, за да се простят с папата. През 2005 г., на поклонението пред папа Йоан Павел II, се събраха на 4 млн поклонници от цял свят, припомнят
Утре базиликата ще бъде отворена за поклонението от 07:00 часа местно време до полунощ местно време, а в петък от 07:00 до 19:00 часа местно време.
Италианският премиер Джорджа Мелони се преклони пред тленните останки на папа Франциск в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана.
Вчера пред тленните останки на папата се преклони в резиденцията „Санта Марта“ в Рим и италианският президент Серджо Матарела.
По-рано днес в италианския парламент се състоя специално възпоменателно заседание, посветено на папа Франциск, на което Джорджа Мелони направи изказване.
Папата ще бъде погребан в събота в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.11167 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.84741 |
TRY
|
100 | 4.00757 |
USD
|
1 | 1.68171 |
Последни новини
- 18:58 Израел: Примирието в Газа пак е възстановено
- 18:51 Меган Маркъл и принц Хари се облякоха еднакво за бейзболния мач на „Доджърс“ в Лос Анджелис
- 18:43 Нов хуманоиден робот чисти, пере, подрежда и ви шпионира (ВИДЕО)
- 18:35 Джони Деп ще участва в "Ebenezer: A Christmas Carol" на режисьора Тай Уест
- 18:26 80-годишна жена, изоставена от круизен кораб на остров в Големия бариерен риф, е намерена мъртва
- 18:18 AP: САЩ се опитали да вербуват личния пилот на Мадуро, за да отвлекат венецуелския лидер
- 18:14 Ройтерс: Путин съобщи за успешно изпитание на подводното ядрено суперторпедо "Посейдон"
- 18:11 Полски изтребители прехванаха и ескортираха руски разузнавателен самолет "Ил-20"