ЕС и Свят 16.12.2025 13:36 Снимка: ДНЕС+
DeepState: Руската армия напредна в 4 населени места в Донецка и Запорожка области
Руските войски успяха да напреднат в две населени места в Донецка област и още две в Запорожка. За това се съобщава в доклада на украинският мониторингов проект DeepState в понеделник, предава "Фокус".
Според анализаторите, руснаците са напреднали в Гуляйполе и Степногорск в Запорожска област, както и в Предтечино и Шахово в Донецка област.
На 27 ноември Нromadske, позовавайки се на три източника сред военните в Запорожската област, съобщи, че украинските военни засичат руснаци в околностите на Гуляйполе.
Силите за отбрана на Украйна опровергаха тази информация и на 28 ноември заявиха, че са възвърнали контрола над ситуацията в Гуляйполската област.
На 3 декември ръководителят на Центъра за противодействие на дезинформацията към НСБО Андрей Коваленко заяви, че опитите на армията на РФ да окупира Гуляйполе са се провалили.
Американският Институт за изследване на войната (ISW) отбеляза, че руският "тактически пробив" под Гуляйполе е резултат от продължително струпване на големи сили и прехвърляне на подразделения от различни направления, а не от внезапен провал на украинската отбрана.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09068 |
GBP
|
1 | 2.22785 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.89732 |
USD
|
1 | 1.66411 |
Последни новини
- 16:12 Адаптират машините в градския транспорт за работа с евромонети
- 16:03 Китай осъди 27 души за контрабанда на антимонови блокове
- 15:54 Европа се отказва да забранява нови коли на изкопаеми горива след 2035 година
- 15:45 Белгия отново отряза плановете на Европа за замразените руски активи
- 15:36 Консултациите при президента продължават в сряда с БСП и ИТН
- 15:27 Министерството на финансите на САЩ отхвърли офертата на Xtellus за активите на "Лукойл"
- 15:18 "Алфа рисърч": Едва 17% дават положителна оценка за работата на кабинета Желязков
- 15:17 НАП: За 2 месеца са проверени 564 магазина, в част от тях има спекула с цените