COVID-19 - голяма опасност за 1,7 млрд. души със съпътстващи болести

ЕС и Свят 16.06.2020 16:53 Снимка: ДНЕС+

COVID-19 - голяма опасност за 1,7 млрд. души със съпътстващи болести

Приблизително 1,7 млрд. души, което е повече от 20 процента от населението на света, има опасност да прекарат тежко заразяване с новия коронавирус (COVID-19) заради съпътстващи здравословни проблеми като затлъстяване и сърдечни заболявания. Това показва ново проучване, цитирано от "Франс прес".

Новият коронавирус, който уби близо 440 000 души по света по време на първата вълна на пандемията, засяга тежко пациенти, страдащи от съпътстващи заболявания.

Екип от експерти от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина са анализирали глобални бази от данни за заболявания, включително диабет, белодробни заболявания и ХИВ, като са ги използвали, за да преценят колко хора са изложени на повишен риск от сериозно прекарване на болестта COVID-19.

Те са установили, че всеки пети човек по света има поне един съпътстващ здравословен проблем, който ги поставя в по-голяма опасност.

Въпреки че не всички от тях ще продължат да развиват тежки симптоми, ако са заразени, изследователите уточняват, че около 4 процента от световното население (около 350 млн. души) вероятно ще се разболеят достатъчно, за да се наложи болнично лечение.

"След като страните отменят блокадите, правителствата търсят начини да защитят най-уязвимите от вирус, който все още циркулира", коментира Андрю Кларк, който има принос към изследването. Той допълва: "Това може да включва съветване на хора със съпътстващи заболявания да приемат мерки за социално дистанциране, подходящи за тяхното ниво на риск."

Кларк отбеляза, че тези констатации могат да помогнат на правителствата да вземат решения за това, кой първо да получи ваксина срещу COVID-19, когато такава стане налична.

В съответствие с други проучвания за риска от COVID-19, авторите са установили, че възрастните хора са изложени на по-голяма опасност да се разболеят сериозно от вируса.

По-малко от 5 процента от хората под 20 години имат съпътстващ рисков фактор, в сравнение с две трети от хората над 70-годишна възраст.

Страните с по-младо население имат по-малко хора с поне едно съпътстващо заболяване, но рисковете варират в световен мащаб, показва анализът.

Малките островни държави като Фиджи и Мавриций например са сред най-високите проценти на диабет - известен рисков фактор за COVID-19 - на Земята.

А страните с най-голямо разпространение на ХИВ/СПИН, като Есватини и Лесото, също трябва да бъдат бдителни, посочват авторите на изследването, публикувано в авторитетното медицинско списание Lancet.

В Европа повече от 30 процента от хората имат един или повече здравословни проблеми, показва изследването.

Пишейки в свързан коментар, Нина Швалбе от Училището за обществено здраве "Мейлман" към Колумбийския университет подчерта, че проучването е показало, че "е време да преминем от подход, който да е единен за всички, към такъв, който се фокусира върху тези, които са най-застрашени"./news.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911