ЕС и Свят 22.07.2021 13:49 Снимка: ДНЕС+
Черна гора започна да изплаща дълга от $1 милиард за една от най-скъпите магистрали в света
Черна гора е изплатила първия транш по финансирането от 1 милиард долара, отпуснато от Китай, което предизвика остри реакции и опасения, че този дълг може да вкара балканската страна в криза, пише EURACTIV.
През 2014 година държавата взема 944 милиона долара заем от Китай като част от плана си за изграждане на магистрала от адреатическото крайбрежие до границата със Сърбия.
Това е един от проектите на Балканите, предизвикал сериозни опасения дали правителствата на някои от държавите в региона не са прекалено зависими от финансиранията от Пекин.
Според твърдения преди време Черна гора е потърсила подкрепа от Европейския съюз (ЕС), за да може да покрие дълга си. От Подгорица обаче отрекоха тези твърдения и казаха, че нямат затруднения с изплащането на задълженията си.
Финансовият министър на страната Миложко Шпаджич е потвърдил пред местната агенция Mina, че първият транш от близо 33 милиона долара е бил изплатен на китайската банка Exim.
Магистралата в Черна гора сега е една от най-скъпите в света, като финансирането покрива едва 41 километра от нея. Останалите 130 километра все още не са построени./money.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:04 Хороскоп за неделя, 21 юни 2026 г.
- 19:32 Мирчев прегря пак: Радев влезе в Брюксел като премиер на България, а излезе като адвокат на "Лукойл"
- 19:21 Защо не са на Мондиала Индия и Китай?
- 19:10 Американският президент е силно непопулярен в Италия: Нова фаза на разрива Мелони-Тръмп
- 18:58 "Истинска катастрофа". Турските медии разкъсаха Монтела и отбора
- 18:48 Огнен ад в луксозен хотел в Доминикана, италианка загина, хиляди са евакуирани (видео)
- 18:37 18-годишен заби колата си в бетонна ограда и уби връстник
- 18:26 ФИФА опитва да умъртви футбола по особено болезнен начин