България е начело на световния напредък в областта на върховенството на закона

ЕС и Свят 25.10.2023 16:29 Снимка: ДНЕС+

България е начело на световния напредък в областта на върховенството на закона

  •  България вероятно ще използва резултата като аргумент за Австрия и Нидерландия, за да отменят ветото си за Шенген

  • Страната ни имаше втория най-лош рейтинг в ЕС от 0,56 през 2016

България оглави глобална класация за напредък в областта на върховенството на закона през 2023 г., пише Еuractiv. Страната ни е на първо място в глобалната скала (+1,7 %), а Словения е на четвърто място (+1,6 %).

България вероятно ще използва този резултат като аргумент за Австрия и Нидерландия да отменят ветото си за Шенген.  

Държавите - членки на Европейския съюз, продължават да са водещи в световен мащаб по отношение на върховенството на закона, като България и Словения ще постигнат най-голям положителен напредък през 2023 г. Но не всички новини са добри, тъй като според новия доклад на World Justice Project, при положение че върховенството на закона в световен мащаб намалява, Гърция и Белгия отбелязват голям спад.

Хлъзгав склон

В доклада се посочва, че в 78 % от държавите по света се наблюдава спад в областта на върховенството на закона от 2016 г. насам, като законодателните и съдебните органи и гражданското общество губят позиции в борбата с изпълнителната власт в световен мащаб. Резултатите от индекса за правителствена отчетност и контрол и равновесие са намалели в 74% от държавите през последните седем години.

Въпреки че ЕС остава крепост за върховенството на закона, тъй като държавите са отбелязали по-малък регрес в сравнение с държавите от други региони, 14 държави членки регистрират спад по индекса между 2022 и 2023 г.

Индексът за върховенство на закона се основава на оценки на правните системи на държавите, отвореното управление, ограниченията пред правителството, основните права, реда и сигурността и прилагането на нормативната уредба.

Шампионите на ЕС

България, която през 2023 г. е имала втория най-лош рейтинг в ЕС от 0,56, оглави класацията по отношение на напредъка в областта на върховенството на закона с увеличение от 1,7 % спрямо 2022 г. и ръст във всички области с изключение на регулаторното правоприлагане.

Понастоящем кандидатстваща за влизане в Шенгенското пространство, България може да използва тази класация, за да лобира пред държавите с право на вето Австрия и Нидерландия, тъй като и двете посочват опасенията, свързани с върховенството на закона, като основни аргументи за своята блокада.

В същото време положителните новини ще стабилизират позициите на реформаторската проевропейска коалиция в българския парламент, която се бори за продължаване на реформите.

Подобряването на състоянието на съдебната система и нейната независимост може да се отдаде на радикалните реформи, които бяха започнати през пролетта и засегнаха основно прокуратурата.

Проевропейските партии в София, с подкрепата на бившия реформаторски министър на правосъдието Крум Зарков, успяха да уволнят някога недосегаемия главен прокурор на България Иван Гешев.

До края на годината България планира и допълнителни конституционни реформи, включително промени във Висшия съдебен съвет и прокуратурата. Очаква се също така страната да предостави на гражданите пряк достъп до Конституционния съд.

От своя страна Словения се нарежда на четвърто място по напредък с увеличение от 1,6 % между 2022 г. и 2023 г. и растеж във всички области. Понастоящем тя има рейтинг от 0,69.

Списъкът с непослушните

Що се отнася до страните от ЕС, които отбелязват регрес, Гърция е на първо място.

Съдебната система на Гърция непрекъснато е изтъквана в годишните доклади на ЕС за върховенството на закона. През 2023 г. в доклада на ЕС се наблюдава влошаване на достъпа до правосъдие и се изразява мнение, че са необходими промени, включително реформа на начина на назначаване на висшите съдебни длъжности, за да се гарантира независимостта, споделя Euractiv.

Резултатът на Белгия се е понижил с 1 % в сравнение с 2022 г. във всички области, особено в областта на гражданското правосъдие, регулаторното правоприлагане и отвореното управление. Въпреки това тя остава една от най-добрите държави с резултат от 0,78 през 2023 г.

Според Доклада на ЕС за върховенството на закона за 2023 г. Белгия също така системно не спазва съдебните решения, не анализира ефективността на съдебната си система и има недостатъци в прозрачността.

Обичайните заподозрени

Унгария и Полша, двете страни, които отдавна имат влошени показатели за върховенството на закона.

Унгария намалява с 0,2 % от оценката си през 2022 г. и натрупва регрес от 9,9 % от оценката си през 2016 г. до общ показател от 0,51 през 2023 г. - най-ниският в ЕС.

Със стойност 0,51 Унгария се нарежда по-ниско от страните кандидатки за членство в ЕС от Западните Балкани, включително Черна гора (0,56), Молдова (0,53) и Северна Македония (0,53). Унгария има по-лош рейтинг и от Косово (0,56) и Грузия (0,60) - и двете страни, които се стремят да започнат процеса на присъединяване към ЕС.

От своя страна Полша е загубила 0,6% от 2022 г. насам и е натрупала 11% спад от 2016 г. насам, като текущият ѝ рейтинг е 0,64 - над този на Унгария, България, Румъния, Хърватия и Гърция.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549