ЕС и Свят 01.01.2022 10:43 Снимка: ДНЕС+
Британските компании се сблъскват с митнически проверки на вноса от новата година
Британските компании са изправени пред въвеждането от 1 януари на дълго отлаганите митнически проверки, предвидени в споразумението за Брекзит, предаде Ройтерс. Мярката ще засегне внос от Европейския съюз на стойност 314 милиарда долара годишно.
Великобритания напусна общия пазар в началото на 2021 година и докато Европа веднага наложи проверки на стоките, Лондон отложи въвеждането на пълен митнически контрол.
От 1 януари 2022 година европейските фирми, доставящи стоки във Великобритания, ще трябва да попълват подробни митнически декларации, а търговците ще трябва да доказват, че тези стоки имат право да влизат в страната без мита съгласно изискванията на правилата за произход.
Вицепрезидентът на Федерацията на дребния бизнес (FSB) Мартин Мактаг предупреди, че преминаването към проверки на вноса вероятно ще предизвика значителни сътресения, в момент когато бизнесът и без това страда от проблемите с веригите за доставки заради ковид пандемията и от недостига на персонал. Според проучване на федерацията една трета от дребните вносители не са наясно с промените, а сред онези, които знаят какво предстои, едва една четвърт са подготвени.
Излизането на Великобритания от най-големия в света търговски блок вече се отрази на британския износ за Европа, тъй като споразумението за Брекзит предвижда попълването на множество документи от компаниите и плащане на такси за пренасяне на стоки през границата.
Проучване на Британските търговски камари от октомври показа, че 45 процента от компаниите определят търговията със стоки с ЕС като много или относително трудна спрямо 30 процента през януари, когато споразумението влезе в сила.
Привържениците на Брекзит твърдят, че ако Великобритания прояви повече ловкост, с течение на времето ще може да се възползва от по-бързо растящи пазари, и че много големи компании са успели да се адаптират към промените, наемайки допълнителен персонал за оформянето на документите.
По-малките компании обаче се затрудняват. Онези, които изнасят малки партиди храна или облекло, осъзнават, че вече не са финансово жизнеспособни.
Шейн Бренън, изпълнителен директор на Федерацията на хладилните вериги (CCF), чиито членове превозват замразени или охладени храни, отбеляза, че транспортните разходи са се увеличили с около 400 британски лири (540 долара).
По думите му малките европейски фирми в крайна сметка ще престанат да изнасят за Великобритания, тъй като експортът на храни сега изисква декларация за безопасност, митническа декларация и уведомление до информационната система на пристанищата, наречена Служба за превозни средства за стоки (Goods Vehicle Movement Service (GVMS).
Допълнителни ветеринарни проверки са предвидени за вноса на храни от юли 2022 година. Пълният митнически контрол между Северна Ирландия и Великобритания бе отложен, за да могат да продължат преговорите с ЕС в опит да бъде подобрена системата./БТА
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:37 Двама души загинаха при катастрофа във Варненско
- 15:28 Силен снеговалеж парализира транспорта в Нидерландия
- 15:19 Гроздан Караджов: Три минути! Толкова отне обмяната на 222,47 лева в евро в пощата в Долни Богров
- 15:12 Швейцария замрази активите на Мадуро
- 15:04 Десет души бяха осъдени за кибертормоз над Бриджит Макрон
- 14:58 Двама загинаха при тежка катастрофа във Варненско
- 14:51 Германия: Да се спрат социалните помощи за бедни мигранти от България
- 14:49 Проф. Джефри Сакс: Как ли ще реагира Европа, ако Вашингтон се опита да завземе Гренландия?