Британия обмисля участие в Европейския клуб на нациите

ЕС и Свят 21.09.2022 11:13 Снимка: ДНЕС+

Британия обмисля участие в Европейския клуб на нациите

Обединеното кралство обмисля дали да участва в нов европейски политически "клуб на нациите" следващия месец, пише БиБиСи.

Първата среща на "Европейска политическа общност" трябва да се проведе в Прага в началото на октомври.

Даунинг стрийт иска да види повече подробности за срещата на върха, преди премиерът Лиз Тръс да се ангажира да присъства на нея и да не е взето окончателно решение.

Европейската политическа общност е идея, поддържана от френския президент Еманюел Макрон. Той го предложи през май като "ново пространство" за сътрудничество.

Макрон предложи групата да обсъди сигурността, енергетиката и транспорта, както и движението на хора, особено на младите.

Широкото намерение е да се създаде форум, който надхвърля непосредствените 27 държави-членки на ЕС. Подобни идеи се предлагат от десетилетия, но това е първият голям тласък за подобен форум след Брекзит.

Говори се, че официалните лица на Обединеното кралство търсят гаранции, че срещата няма да бъде твърде доминирана от страни или институции на ЕС.

Великобритания би искала да види просъствие и на други "големи играчи" извън ЕС. Предстои да бъдат поканени всичките 27 членки на ЕС, както и Обединеното кралство, Украйна, Норвегия, Швейцария и Турция.

Шест държави от Западните Балкани също вероятно ще бъдат поканени, заедно с Исландия, Лихтенщайн, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан.

Представители на ЕС коментираха пред БиБиСи, че меморандум "запазване на датата" е изпратен до столиците с официални покани.

Но преди да отговори, има признаци, че Великобритания също иска да се консултира с правителството на Украйна, както и с отбранителния военен съюз НАТО.

Учредителната среща на "Европейската политическа общност" трябва да се проведе на 6 октомври в чешката столица Прага.

В момента Чехия е ротационен председател на Европейския съвет. Предварителният дневен ред предполага, че дискусиите ще бъдат съсредоточени върху инвазията на Русия в Украйна, икономиката и енергийната криза в Европа.

Въпреки това, има малко подробности за това как би изглеждала такава "политическа общност" в по-дългосрочен план. Критиците в рамките на ЕС са предпазливи към това, което те виждат като "неясен" проект, ръководен от Франция.

Има също подозрение, че Франция, известен скептик по отношение на разширяването на ЕС, иска да създаде "паркинг място" за страните, които се стремят да се присъединят към Европейския съюз.

Лидерите на ЕС настояха, че общността няма да замени политиката на разширяване.

Украйна стана официален кандидат за членство в ЕС през юни, докато много държави от Западните Балкани са в процес на опити да се присъединят към блока от години.

Сядането на Великобритания около масата за обсъждане на основните проблеми, пред които е изправен континентът, сега е ключова цел - според някои дипломати от ЕС.

Има надежди, че мрачната икономическа перспектива и енергийната криза могат да доведат Лиз Тръс на масата. Съществуват обаче опасения, че новият министър-председател на Обединеното кралство в крайна сметка ще отхвърли предложението, отчасти за да избегне антагонизирането на някои консервативни евроскептици.

Времето също бе повдигнато като проблем със срещата на върха, която се провежда само ден след конференцията на Консервативната партия. Тръс преди това отхвърли идеята за британско участие.

Като външен министър тя каза, че НАТО и Г-7 са "ключовите" военни и икономически съюзи на Обединеното кралство.

Нейният предшественик като министър-председател Борис Джонсън изглежда изрази интерес към предложението, като дори заяви, че идеята идва и от него.

Твърди се, че новото правителство на Обединеното кралство е обърнало "ограничено" внимание досега на въпроса след смъртта на кралица Елизабет II.

Очаква се Тръс да разговаря с президента Макрон и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на Общото събрание на ООН в Ню Йорк през следващите дни.

Отношенията между Брюксел и Лондон бяха обтегнати от спора относно споразуменията за Северна Ирландия след Брекзит; въпрос, който се очаква да обсъдят.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549