
ЕС и Свят 23.07.2025 15:41 Снимка: ДНЕС+
Блумбърг: Украйна сама си създава препятствия в борбата за оцеляване
Корупцията поставя под заплаха европейската помощ за доставки на оръжие
Никога не е добър знак, когато правителства, обвинени в корупция, провеждат обиски в агенции и срещу активисти, които се опитват да ги привлекат към отговорност. Това се случва редовно в репресивни диктатури - включително, както е известно, в Русия, пише Блумбърг.
Но сега това се случва и в Украйна, която не е нито диктатура, нито репресивен режим. А това е нещо, което страната не може да си позволи - особено сега, когато моли данъкоплатците в цяла Европа да инвестират десетки милиарди допълнителни евро в отбраната й.
Във вторник украинският парламент одобри закон, който ще лиши антикорупционните ведомства от независимост и ще ги подчини на неговата администрация, украинският президент Володимир Зеленски го подписа.
Опозиционните депутати по време на гласуването викаха: "Позор!". И бяха прави, коментира Блумбърг.
В Украйна, това е част от очертаваща се тревожна тенденция. В понеделник властите проведоха обиск в офисите на Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) и задържаха най-малко 15 от неговите следователи.
Двама бяха арестувани по подозрение в сътрудничество с Русия, но според данните на самото бюро, повечето са обвинени в нарушения, които не са свързани с тяхната служебна дейност - например, в нарушение на правилата за движение по пътищата. Освен това, специалните служби проведоха проверка в Специализираната антикорупционна прокуратура (САП).
На 11 юли въоръжени служители на Държавното бюро за разследвания също проведоха претърсване в киевския дом на активиста Виталий Шабунин - председател на "Антикорупционна акция", най-известната в страната нестопанска организация, която се бори с корупцията.
Шабунин, който написа в своя Telegram-канал, че Зеленски "прави първите, но уверени стъпки към корумпиран авторитаризъм", е спорна фигура, известна с острия си език.
Въпреки официалните опровержения, арестът му е бил политически мотивиран. Също както и рейдовете в понеделник и новият законопроект. Всичко това са симптоми на по-широк проблем, който скоро може да окаже пряко разрушително влияние върху военните усилия на страната, коментира агенцията.
Всички тези събития се случиха, след като НАБУ обвини Алексей Чернишов - вицепремиер, близък до Зеленски и неговото обкръжение - в подкуп в размер на 345 000 долара за сделка с недвижими имоти. Чернишов отрича тези обвинения.
Трудно е да се каже дали това трябва да се разглежда като доказателство, че НАБУ е готова да се бори с корупцията на най-високо ниво, или като свидетелство за гниене в сърцевината на системата.
Но за Зеленски е изключително важно да убеди международните си партньори в първото. Уволнението на Шабунин, който активно настояваше за разследване на делото на Чернишов, няма да помогне за това.
Последната крачка назад се случи, след като през януари Министерството на отбраната уволни Марина Безрукова от Агенцията за държавни поръчки в областта на отбраната, създадена за ускоряване и прозрачност на държавните поръчки за въоръжение.
Безрукова заслужи похвалата на западните посолства за това, че се отърва от посредниците, които се обогатяваха от този процес. Агенцията трябваше да бъде независима.
След това, миналия месец, партията на Зеленски "Слуга на народа" предложи законопроект, който предоставя имунитет от наказателно преследване на всички, които участват в производството или закупуването на оръжие, спомагащо за отбраната на Украйна.
Този закон има законна цел - да защити чиновниците от преследване за това, че са направили всичко възможно оръжията да попаднат в ръцете на бойците в първите дни на руската инвазия. Но това време отмина. Приет в сегашния си вид, законопроектът ще се превърне в харта на корупцията в отбранителната промишленост.
Страната има едно от най-силните граждански общества в света. Украинците отново и отново демонстрират изключителна смелост, защитавайки правата, които според тях им принадлежат, като проведоха две успешни революции и повече от десет години се защитават от руската инвазия, пише Блумбърг.
Въпреки всичко това и огромния напредък в реформите от 2014 г. насам, корупцията остава криптонитът на тази страна.
Украйна има - или поне имаше - едни от най-силните антикорупционни институции в света. Но, както казва Валерия Иванова, старши научен сътрудник в аналитичния център German Marshall Fund, това се дължи на упоритите усилия на реформаторите и подкрепата на международните партньори.
И фактът, че системата съществува в момента, не означава, че е защитена от политическа намеса, особено в условия, когато правителството разполага с извънредни правомощия в условията на военно време.
САЩ, които преди играеха водеща роля в натиска върху Киев с цел борба със системната корупция, изведнъж проявиха незаинтересованост, коментира агенцията.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не е сигурен в целевото използване на цялата помощ, която администрацията на Байдън е предоставила на Украйна. "Байдън раздаде или техника, или пари в размер на 350 милиарда - а парите са дори по-лошо. Мисля, че не всеки долар е отишъл за въоръжение. Един ден ще искаме да разберем дали е било така, нали?", каза Тръмп, цитиран от Фокс нюз.
Европа е много заинтересована от случващото се в Украйна. Нейните данъкоплатци сега трябва да плащат не само за американско оръжие в допълнение към помощта си за Украйна, но и до 19 милиарда долара годишно за активиране на неизползваните производствени мощности на отбранителната промишленост на Киев.
"Зеленски не трябва да подписва новия закон, който лишава НАБУ от независимост (той междувременно го направи - б.р.). Той трябва да направи всичко възможно, за да не подкопае доверието на своите западни партньори, които плащат сметките, че парите, отпуснати за отбраната на Украйна, се използват по предназначение. В противен случай той бързо ще се превърне от актив във военните усилия на страната си в пасив", пише още Блумбърг.
В същото време, след като Зеленски подписа новия закон, в Киев и редица други украински градове избухнаха протести, а днес украинският президент срещна с ръководителите на антикорупционните структури - НАБУ, САП и НАПК.
На срещата са присъствали и ръководителите на СБУ, ГБР, МВД и Главната прокуратура. Договорено е било да се изготви общ план за действие, "за да се разрешат съществуващите противоречия".
"Всички чуваме какво казва обществото. Виждаме какво очакват хората от държавните институции, за да се гарантира справедливостта и ефективността на всяка институция. Обсъдихме необходимите административни и законодателни решения, които ще позволят да се укрепи работата на всяка институция, да се разрешат съществуващите противоречия и да се премахнат заплахите. Договорихме се, че следващата седмица ще има задълбочена работна среща по плана за общи действия. А след две седмици трябва да бъде готов общ план - какви стъпки са необходими и ще бъдат реализирани, за да се укрепи Украйна и да се премахнат съществуващите проблеми, да се даде повече справедливост и да се защитят реално интересите на украинското общество", написа Зеленски.
При това той повтори претенциите си към НАБУ: "Наказателните производства не трябва да продължават с години без законни присъди, а работещите срещу Украйна не трябва да се чувстват комфортно и да не усещат, че наказанието е неизбежно".
"От години чиновниците, които са избягали от Украйна, по някаква причина живеят спокойно в чужбина - в много приятни страни и без правни последствия. Това не е нормално. Няма никакво рационално обяснение защо наказателните производства за милиарди "висят" с години. И няма никакво обяснение защо руснаците досега могат да получават информацията, от която се нуждаят", написа Зеленски в своя канал в Telegram.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09718 |
![]() |
1 | 2.25456 |
![]() |
10 | 3.85773 |
![]() |
100 | 4.1355 |
![]() |
1 | 1.67179 |
Последни новини
- 21:48 Хороскоп за четвъртък, 24 юли 2025 г.
- 19:37 "Бактерията човекоядец": Опасно заболяване дебне в Черно море
- 19:30 "Таймс": САЩ изпращат ядрени оръжия във Великобритания за първи път от 17 години
- 19:23 Киев арестува 14-годишни, обвинени, че са вербувани от руските служби
- 19:15 Преди да се предаде, украинец изпрати на руските войници дрон с видео на позициите на ВСУ
- 19:08 Тръмп обвини Обама в измяна: Опитаха се да откраднат изборите през 2016 г.
- 19:01 Тома Николов: ПП се стопява до 3%, загубиха голяма част от извънградската си аудитория
- 18:53 Красимир Йорданов: Лихвените нива на Тръмп могат да предизвикат голям инфлационен шок