Бившият френски президент влезе в затвора "Санте"

ЕС и Свят 21.10.2025 12:02 Снимка: АР/БТА

Бившият френски президент влезе в затвора "Санте"

Бившият президент на Франция Никола Саркози влезе в парижкия затвор "Санте", за да започне да излежава 5-годишна присъда по делото за неправомерно финансиране от Либия на предизборната си кампания.

 

Веднага след това неговият адвокат Кристоф Ингрейн съобщи, че подаде молба за освобождаване му. Поставянето му в затворническа килия е "срамно", добави адвокатът пред събралите се репортери пред затвора.

Поради възрастта си той има право да подаде молба за условно освобождаване веднага след влизането си в затвора. Това важи за затворници във Франция, които са на 70 и повече години.

Саркози става първият бивш френски лидер, който влиза в затвора след маршал Филип Петен, който установява колаборационистки, прогермански режим в Южна Франция по време на Втората световна война. Петен е осъден на смърт след края на войната, но по-късно присъдата е заменена с доживотен затвор.

Бившият президент на Франция пристигна в затвора, придружен от съпругата си Карла Бруни-Саркози в 9.40 часа.

"О, добре дошли, Саркози!", "Ето го Саркози!", викаха затворниците от килията си, когато Саркози пристигна в затвора, предаде репортер на RTL.

Половин час преди това Саркози напусна дома си, където беше аплодиран от стотици негови подръжници, които скандираха "Никола, Никола". 

Днес Саркози написа в дълго съобщение в "Екс", в което отново повтори, че е невинен.

Снимка: АР/БТА

"Искам да кажа (на френския народ) с непоколебимата си сила, че тази сутрин в затвора не влиза бивш президент на републиката, а невинен човек. "Истината ще триумфира", но "Цената, която трябва да се плати, ще бъде непосилна", написа още Саркози.

В затвора "Санте" има сектор за затворници, които са поставени под специална защита, защото, например, са публично известни личности, уточнява агенцията. В същия затвор в миналото са били левият активист Карлос Чакала и панамският лидер Мануел Нориега.

Парижкият затвор
Парижкият затвор "Санте"Снимка: АР/БТА

Условията са подобни на останалата част от затвора: килиите са с площ от 9 до 12 квадратни метра и разполагат с частни душове. Саркози ще има достъп до телевизор - срещу месечна такса от 14 евро (16 долара) - и до стационарен телефон.

Парижкият затвор
Парижкият затвор "Санте"Снимка: АР/БТА

Саркози каза пред "Фигаро", че ще вземе три книги за първата си седмица в затвора, включително "Граф Монте Кристо" на Александър Дюма - историята на несправедливо осъден мъж, който замисля отмъщение срещу онези, които са го предали.

Седемдесетгодишният Саркози, който беше президент на Франция между 2007 и 2012 г., бе признат за виновен в престъпна конспирация заради опитите на негови близки сътрудници да набавят средства за успешната му предизборна кампания през 2007 г. от Либия по време на управлението на покойния диктатор Муамар Кадафи.

Парижкият наказателен съд го оправда по други обвинения - в подкуп, незаконно финансиране на кампания и облагодетелстване от присвояване на публични средства.

Съдът разпореди присъдата да влезе в сила от днес, въпреки че защитата на бившия президент обжалва. Саркози винаги е отричал категорично обвиненията.

CHF CHF 1 2.11693
GBP GBP 1 2.25041
RON RON 10 3.84363
TRY TRY 100 3.99945
USD USD 1 1.6781