Бившият банкер №1 на Македония е в затвора

ЕС и Свят 23.11.2006 20:51

Бившият гуверньор на Македонската народна банка Любе Търпевски от тази вечер е в ареста на следствения затвор в Скопие, съобщи македонският министър на вътрешните работи Гордана Янкуловска.

Срещу Търпевски е повдигнато обвинение за злоупотреба с 20 милиона евро от банката, които дал като гаранция за фалиралата Експорт импорт банка на Методия Смиленски. Банката фалира през 2003 година, но обвинението срещу Търпевски бе повдигнато едва преди седмица. От миналата седмица Търпевски се намираше в болница, но тази вечер бе прехвърлен в ареста. Методия Смиленски бе задържан преди няколко месеца в Белград. Само в банката на Смиленски изчезнаха около 60 милиона долара на различни клиенти. Според експерти щетите, които Смиленски е нанесъл на страната чрез компаниите си са за над 100 милиона евро. /Макфакс-БГНЕС
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355