Бивши европейски лидери настояват за промени в Европейската конституция

ЕС и Свят 20.11.2006 14:30

Седем политически лидери от Европейския съюз от близкото минало се подписаха под обща декларация с предложения за разрешаване на кризата с Европейската конституция. Тя бе отхвърлена от френските и холандските избиратели през 2004 г., припомня сайтът EUobserver.

Валери Жискар д`Естен, Йошка Фишър, бивши президенти на Италия и Португалия призоваха европейските институции да ускорят реформите, които да приключат до следващите избори за Европейски парламент през 2009 г. Те призоват промените да бъдат и на политическо ниво. Относно Европейската конституция лидерите препоръчват изясняване на политиките на ЕС в проектодокумента, а вече формулираните ценности и цели да останат непроменени. Италианският държавен глава Джорджо Наполитано заяви пред вестник „Льо Монд“, че това може да се извърши чрез приемането на допълнителен протокол, особено по отношение на новите разширявания. За подобни действия призова и председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу.

Един от основните претенденти за френския президентски пост наизборите през 2007 г. - Никола Саркози също заяви, че кризата може да се разреши с допълнителен договор. Неговият конкурент социалист Сеголен Роял настоява, че избирателите трябва да бъдат спечелени за реформата. От своя страна Германия планира като председател на ЕС да предложи конкретен план с дати за решаване проблемите на институционалнага реформа в ЕС.

Италианският премиер заяви по-рано: „Трябва да обърнем внимание на операционния аспект на съюза. С 27 члена единодушието ще означава пълна блокада на взимането на решения“. „Политическият дебат за конституцията може да започне едва след президентските избори във Франция през май 2007 г.“, допълни той.

Министър-председателят на Полша Ярослав Качински коментира, че Варшава има намерение да инициира дискусия върху тежестта на страната в съюза. Полша е най-голяма по територия и население от десетте страни, приети при последното разширяване на ЕС.

До момента 15 членове на ЕС са ратифицирали Европейската конституция. Това са Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Словакия, Словения и Унгария. Великобритания и Дания отложиха референдума за конституцията след провала във Франция и Холандия. Подкрепата за ЕС в двете страни е най-ниска в рамките на организацията.

В Ирландия, Чехия, Полша и Португалия решението трябва да бъде взето с референдум, но те също са отложили решението за неопределено време. В Швеция решението трябва да бъде взето с гласуване в парламента, но страната също отложи решението. Българският парламент одобри проектa на Европейска конституция на 11 май 2005 г. с 237 гласа за и 1 против. /Bulgarian Post

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.25352
RON RON 10 3.85089
TRY TRY 100 4.1692
USD USD 1 1.67667